Rozjíždí se Trump? Wall Street rostla, S&P i Nasdaq na rekordu

Ve srovnání se včerejším dnem obrátila Wall Street o 180 stupňů. Všechny hlavní indexy si připsaly více jak +0,5 %. S&P 500 a Nasdaq si dokonce sáhly na nová historická intradenní i zavírací maxima. Proč? Pomohl Trump.

Index S&P 500 vzrostl o +0,66 % až na 2280,08 bodů. Dow Jones je výše o +0,57 %, což odpovídá 19 912,99 bodům. Technologický Nasdaq si připsal +0,86 % až na 5600,96 bodů.

Motorem dnešních výsledků byl Trump a jeho další podpisy exekutivních příkazů. Jednalo se především o obnovení výstavby ropovodů Keystone XL a Dakota Access.  V prvním případě se tak dočkáme spojení nalezišť v Kanadě, která budou propojena s rafinérkami na břehu Mexického zálivu. Na ty pak bude navazovat i druhý ropovod dopravující černou komoditu z Dakoty.

Zlepši to, Trumpe. První den prezidentování a Wall Street spadla

Trump se svým příkazem postavil proti Obamově argumentu zastavení výstavby, kterým byla snaha podpořit dohodu o globálních klimatických změnách. Hlavním beneficientem dnešního rozhodnutí pak byl segment surových materiálů, jenž profitoval z výzvy o využití domácích zdrojů, především oceli.

Největší zisky

  1. Suroviny +2,53 %
  2. Finance +1,21 %
  3. Energetika  +1,03 %

Největší ztráty

  1. Telekomunikace -2,67 %
  2. Farmacie  -0,65 %
  3. Reality 0 %

Čerstvě jmenovaný prezident se pak sešel se zástupci amerických automobilek (General Motors, Ford Motor, Fiat Chrysler Automobiles), které vyzval ke zvyšování výroby a zaměstnanosti ve Spojených státech. Na oplátku pak slíbil omezení regulací a snížení daní, aby tak výrobu dostatečně podpořil.

Automobilky na tuto výzvu podle agentury Reuters ochotně odpovídají, a to ve snaze o přesvědčení nové administrativy ohledně přehodnocení cílů pro snižování spotřeby pohonných hmot, které byly nastaveny za doby prezidenta Obamy.

Co se týče dolaru, i tomu se podařilo alespoň částečně umazat předchozí ztráty. Z hodnota kolem 1,077 za euro jsme se dostali až na 1,073 EURUSD.

Budoucnost eura? Nakupujte, říká největší rádce boháčů

Newsletter