Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy klesají. Dolar v zisku testuje 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Rozkol v OPEC: U ropy pro Asii vypukla cenová válka

Kolik účtovat asijským odběratelům ropy? Členské země ropného kartelu OPEC začali soupeřit mezi sebou o podíl na trhu s ropou. Dokládají to právě podmínky nově sjednávaných kontraktů, z nichž ty asijské přicházejí nejdříve. Zatímco dlouho panovala shoda na tom, zda zdražovat nebo zlevňovat, nyní přichází nejednotnost. Například Kuvajt nyní prodává oproti Saúdské Arábii daleko levněji, rozdíl v ceně je největší v historii. Kuvajt však není jediný. Stejně jedná také Irák, i Katar prodává s největší „slevou“ za posledních 27 měsíců.

Ačkoli se skupina, která zajišťuje asi 40 procent světových dodávek ropy, snaží jednat kolektivně, při pohledu na měsíční porovnání cen jednota kamsi zmizela. Bude tak soutěž o zákazníky v regionu historickým milníkem?

Bitevním polem je asijsko-pacifický region, který bude v roce 2015, podle poslední měsíční zprávy Mezinárodní agentury pro energii, tvořit zhruba 34 procent celosvětové poptávky po ropě. Podle její prognózy bude samotná Čína v příštím roce zodpovědná za více než čtvrtinový růst spotřeby. Její dovoz dosahuje rekordních čísel a to zejména v reakci na nízké ceny, kterých se snaží využít a díky nim doplnit zásoby.

Kuvajtská oficiální cena vyvážené ropy Brent pro asijský trh byla v říjnu oproti saúdskoarabské ropě podobné kvality Arab Medium nižší o rekordních 65 centů. Rozdíl se od začátku roku 2014 zvětšil až o 40 centů. Irák prodává barel své ropy Basrah Heavy oproti saúdskoarabské variantě o 3,70 dolaru levněji. Producenti OPEC, včetně Saúdské Arábie, soutěží mezi sebou, aby utužili vztahy s dlouhodobými zákazníky, poznamenal Bob Fryklund, hlavní stratég IHS. To je důvodem současné situace, dodal.

Ceny ropy v srpnu spadly na šestileté minimum s tím, jak OPEC reagoval na nárůst dodávek z amerických břidlicových nalezišť. OPEC potvrdil, že v září se těžba pohybovala na tříletých maximech. Podle dat Energy Information Administration produkce v USA poklesla. Klesající cena ropy odstavila více než polovinu těžařských strojů. Výstup poklesl o více než 500 tisíc barelů denně.

Ačkoli OPEC v příštím roce předpokládá zvýšení poptávky po své ropě, těžit by na tom mohl hlavně jeden z členů. Írán, pátý největší producent OPEC, může během šesti měsíců zvýšit svůj výstup na 3,6 milionu barelů denně. Pod jednou podmínkou – pokud se zmírní mezinárodní sankce, které jsou na Írán uvaleny. Podle údajů agentury Bloomberg těžil Írán v září přibližně 2,8 milionu barelů denně. Navýšení těžby by jej mohlo posunout na úroveň Saúdské Arábie, Iráku nebo Ruska, dodala agentura Bloomberg.

Bitva Saúdů s Rusy o ropu se stěhuje do střední Evropy

Newsletter