Rozkvět Japonska potvrzují také zakázky ve strojírenství – rostou nejrychleji za 18 let

Zakázky ve strojírenské výrobě v Japonsku v březnu vzrostly o 19,1 % a výrazně překonaly očekávání na úrovni + 6 %. Jde o nejvyšší tempo růstu tohoto předstihového ekonomického indikátoru od roku 1996. Objem zakázek je indikátor výše budoucích firemních kapitálových výdajů, resp. investic, a tedy i budoucí výše hrubého domácího produktu v zemi.

Meziročně byl objem zakázek ve strojírenství v březnu o 16,1 % vyšší, když se očekával jen růst o 4,2 %. Nárůst zakázek byl podle některých analytiků způsoben především zvýšením daně z prodejů s účinností od 1. dubna; firmy očekávají, že objednávky ve 2. čtvrtletí letošního roku budou jen o 0,4 % vyšší. „Rostoucí využití výrobních kapacit indikuje, že firmy budou investovat do strojů a zařízení i nadále, přestože se dá očekávat pokles agregátní poptávky v tomto čtvrtletí způsobený zvýšením daně ze spotřeby,“ říká ekonom Marcel Thieliant.

Podle statistických dat z konce minulého týdne hrubý domácí produkt třetí největší světové ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku v celoročním přepočtu výrazně poskočil, o 5,9 procenta. Zásluhu na tom má zřejmě masivní kvantitativní uvolňování vlády premiéra Abeho.

„Japonská nekonvenční monetární stimulace – „první šíp“ abenomiky – je v přepočtu na HDP masivnější než kvantitativní uvolňování, které probíhá ve Spojených státech. Uvažme ovšem také to, že růst v prvním čtvrtletí byl do značné míry existencí „druhého šípu“ abenomiky, čili opatřeními ve fiskální oblasti. Abeho vláda totiž počínaje 1. dubnem zvýšila daň z obratu (jde o první zvýšení významné daně v zemi za posledních 17 let), čímž podnítila změnu časování spotřebních výdajů jednotlivců. To zase vedlo firmy ke zvýšení výroby, dodatečnému zaměstnávání a navýšení přesčasových příplatků.“ Řekl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Roklen24.cz.

Navzdory dobrým ekonomickým zprávám dnes japonský akciový index uzavřel poklesem o 0,6 % a japonský jen oslabil o 0,2 % na 101,36 USDJPY.

Newsletter