Rozmach trhů v Číně: Investorů je poprvé víc než komunistů

Dle informací Čínského depozitáře cenných papíru působí momentálně na v dolarech denominovaném 8,1bilionovém akciovém trhu více jak 90 milionů individuálních investorů. Poprvé v historii tak jejich počet předčil počet členů komunistické strany, kterých bylo ke konci minulého roku celkem 87,8 milionů.

S tím jak se obsah indexu Shnaghai Composite zdvojnásobil, vrhl se na akciový trh během minulého roku rekordní počet individuálních investorů. Jen za červen přibylo na trh rudého draka více jak 7 milionů obchodníků. Koncem měsíce to uvedl Čínský depozitář cenných papírů, který byl nucen původní metodu sběru dat pozměnit, jelikož regulátoři povolili investorům otevřít si vícero účtů. Původní květnová data pak ukázala meziroční nárůst počtu individuálních kont o více jak 40 milionů, což je v porovnání s 1,1milionovém nárůstu počtu členů komunistické strany rekordní číslo.

Dnes však hrozí, že se tento růst promění v pád. Čínské akcie si během posledních dvou týdnů prošly více jak 20% korekcí, která za sebou nechala mnoho zlomených akcionářů a ještě více podkopla nohy již tak skomírající ekonomice rudého draka.

„Čím více lidí se spálí, tím roste tlak na čínskou vládu,“ řekl pro agenturu Bloomberg Ronald Wan, výkonný ředitel společnosti Partners Capital Interantional v Hong Kongu. Dle jeho názoru je jisté, že „chaotický propad zanechá následky na samotné stabilitě čínské ekonomiky.“

Toho si je vědoma i sama čínská vláda, která už začala podnikat kroky k nápravě. První přišel v sobotu, kdy čínská centrální banka snížila roční výpůjční a depozitní sazbu o 0,25 procentního bodu, stejně tak snížila požadavek minimálních rezerv u vybraných společností.

JPMorgan: Propad čínských akcií je dočasný. Zakročí vláda

Mnohem významnějším krokem se však ukázalo povolení hlavnímu čínskému penzijnímu fondu investovat své prostředky do akcií, dluhopisů, fondů a vybraných futures. Obdobně se stalo i v případě státem vlastněné investiční společnosti Central Huijin. Činila se i Asociace asset managementu, který vyzvala soukromé fondy, aby se taktéž podílely na poražení akciové korekce. Ve hře je ještě omezení prvotních úpisů akcií společností nově vstupujících na burzu a snížení příslušných daní.

Řev čínského draka je opět slyšet. Ale na jak dlouho?

„Autority jsou vždy citlivé na pohyby trhů, jelikož se obávají systémového kolapsu,“ řekl pro Bloomberg Anthony Neoh, hostující profesor na Singapurské univerzitě a člen mezinárodního poradenského orgánu působícího při Čínském regulačním úřadu pro cenné papíry. „Zdravý akciový trh je klíčový pro každou vládu, už jen z hlediska toho, že zajišťuje sociální stabilitu,“ dodal.

I tak ale má čínský trh stále kam růst. Podíl akcií v portfoliu čínské domácnosti je pouhých 20 % oproti 45 %  v hotovosti a v bankovních depozitech. Po výplachu jsou však investoři mnohem opatrnější. Faktem zůstává, že dění posledních několika měsíců není investice, nýbrž pouze a jen čistá spekulace.

Řecko? Zapomeňte. Větší obavy budí Čína

Newsletter