Rozpočtový schodek USA v srpnu klesl o polovinu

Rozpočtový schodek Spojených států se v srpnu meziročně snížil zhruba o polovinu na 64 miliard dolarů. Oznámilo to dnes americké ministerstvo financí. Rozpočet tak zůstává na cestě k nejnižšímu celoročnímu deficitu za osm let.

Fiskální rok v USA začíná 1. října a končí 30. září. Schodek se po 11 měsících letošního fiskálního roku nachází na 530 miliardách dolarů. Oproti stejnému období předchozího roku je tak nižší zhruba o desetinu.

Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) v srpnu předpověděl, že celoroční schodek by měl klesnout na 426 miliard dolarů z loňských 485 miliard dolarů, a dostat se tak na nejnižší úroveň od nástupu prezidenta Baracka Obamy do funkce. Ke splnění této prognózy by měl rozpočet v září dosáhnout přebytku kolem 104 miliard dolarů. Loni v září přitom rozpočtový přebytek činil 106 miliard dolarů.

V příštím roce čeká CBO další pokles schodku na 414 miliard dolarů. Úřad nicméně varoval, že deficit se v budoucnosti začne znovu zvyšovat a v roce 2025 se vrátí nad bilion dolarů, pokud zákonodárci nepřijmou opatření, která by takovémuto vývoji zabránila.

Newsletter