Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Rozpolcený trh práce v USA posílá dolů akcie i dolar

Americké akcie citelně ztratily. Sada dat z amerického trhu práce nabídla zcela protichůdný pohled v podobě propadu tvorby pracovních míst a naopak poklesu míry nezaměstnanosti a umocnila nejistotu mezi investory, jak se k těmto posledním stěžejním datům z ekonomiky před zasedáním 16.-17. září postaví Fed.

Dow Jonesův index (DJIA) odepsal 1, procenta na 16.102,38 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,5 procenta a uzavřel na 1921,22 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite zakončil den se ztrátou 1,05 procenta na 4683,92 bodu. Za celý týden odepsal index DJIA 3,2 procenta, S&P 500 klesl o 3,4 procenta a Nasdaq o rovná tři procenta.

Americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že ekonomika USA v srpnu zpomalila tempo vytváření nových pracovních míst na pouhých 173 tisíc, nejméně za posledních pět měsíců. Míra nezaměstnanosti ale klesla na nové více než sedmileté minimum 5,1 procenta. Rozpolcené vyznění dat svým názorem potvrdil dluhopisový guru a dnes poradce pojišťovny Allianz Mohamed El-Erian.

Bolehlav pro Fed: Propad nových míst. Ale nižší nezaměstnanost

Měnový výbor (FOMC) Fedu zasedá 16. a 17. září. Než došlo na čínskou srpnovou intervenci na měně, trhy většinově očekávaly, že právě září odstartuje postupnou sérii zvyšování úrokových sazeb v USA. Po událostech v Číně se konsensus posouvá směrem prosince tohoto roku.

Na nejasné situaci kolem sazeb Fedu oslabil americký dolar, který sice po datech z trhu práce něco získal, ale zisk vzápětí odevzdal a oslabil k euru do blízkosti 1,1150 EURUSD. Prezident ECB Mario Draghi po čtvrtečním měnovém jednání centrální banky oznámil horší prognózu vývoje ekonomiky eurozóny a nadto připravenost ECB využít všechny své i nestandardní nástroje, včetně možnosti rozšíření nákupu dluhopisů.

ECB připouští návrat k deflaci, sráží euro

Newsletter