Rozvojové trhy pod tlakem. Koruna nejslabší v tomto roce

Jak se zdá, úprk investorů z rozvojových trhů pokračuje. Pociťují to nejen akcie či dluhopisy, ale především měny. A právě do této skupiny patří i česká koruna, která během dnešního dopoledne oslabila až na nejslabší hodnoty tohoto roku.

Ztráty koruny vůči euru se dnes krátce pohybovaly až na úrovni půl procenta, vinou čehož si domácí měna krátce sáhla na nejslabší hodnotu roku 2018 odpovídající 25,84 za euro. Podobný posun jsme pozorovali i ve dvojici s dolarem, kde byla dokonce na okamžik prolomena hranice 22,00 za dolar. Aktuálně oba páry předchozí ztráty částečně korigují.

Hlavním katalyzátorem oslabující české měny a ostatních měn regionu – slábne totiž i polský zlotý a maďarský forint – je přesun investorů z Evropy směrem do USA. Děje se tak především v souvislosti s vývojem evropské a americké ekonomiky, v jejichž případě dochází k jasné ekonomické divergenci. Tu během dnešního dopoledne doplnily měkké indikátory, konkr. indexy PMI sektoru průmyslu, služeb a jejich kompozitní vyjádření, které v případě zemí, jako je Německo či Francie, tak i eurozóny vykázaly pokles pod očekávání trhu. A právě to ještě více zvýšilo obavu ohledně toho, že by pozorované ekonomické zpomalení starého kontinentu nemuselo být nutně způsobeno pouze přechodnými faktory.

Vedle ekonomické divergence působí i ta úroková. V tomto směru hraje roli nejen politika Fedu, který již v procesu normalizace měnové politiky prostřednictvím úrokových sazeb pokročil, přičemž se spekuluje i o dalším urychlení toho procesu, ale i vývoj tržních sazeb, jako jsou například výnosy dluhopisů. V případě těch amerických jsme v posledních dnech pozorovaly jejich posun na několikaletá maxima (10letý instrument se dostal nad psychologickou hranici 3 %), což zároveň posouvá spread instrumentů obou regionů.

Aby byl výčet kompletní, zapomenout nesmíme ani na geopolitické dění. Zde hraje prim především obchodní politika USA vztažená vůči Číně. I přesto, že Čína nedávno přislíbila, že bude nakupovat více amerického zboží a že oznámila snížení dovozních cel na auta a na automobilové díly, relativní uklidnění (opět) pohřbil americký prezident Trump, dle kterého jsou tato opatření stále nedostatečná. Společně s tím pak visí otazníky i nad avizovaným setkáním Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. V Evropě se pak pozornost stáčí ne sestavování italské vlády.

Suma sumárum, výše zmiňované fundamety nahrávají dolaru na úkor eura a především rozvojových zemí a jejich měn. Za poslední měsíc bylo největší oslabení pozorováno u argentinského pesa (i když tamní centrální banka během týdne zvýšila sazby o neuvěřitelných více než 1200 bazických bodů), turecké liry a polského zlotého. Koruna si v tomto směru drží až šestou pozici nejvíce oslabující měny vůči dolaru hned za brazilským reálem.

Zaměřeno na ČNB

Vrátíme-li se zpět na domácí půdu, současný vývoj kurzu koruny se poměrně odlišuje od prognózy České národní banky. Ta v rámci svého odhadu trajektorie kurzu pracuje s průměrnou hodnotou 25,20 za euro za druhý kvartál 2018. Dosavadní průměr však dosahuje o více než 20 haléřů slabších hodnot, vinou čehož se z kurzu stává fundament s proinflačním působením doplňující další rizika prognózy, jako je  skladba celkových inflačních tlaků v podmínkách napjatého trhu práce, protisměrně působícího růstu produktivity a zahraniční vývoj.

Pokud bude tento scénář pokračovat, pravděpodobnost dřívějšího zvýšení sazeb se zvýší. To už ostatně potvrdilo několik členů bankovní rady ČNB, včetně guvernéra Rusnoka. Ten na posledním zasedání centrální banky uvedl, že pokud by se vývoj kurzu dlouhodobě vychýlil od očekávané trajektorie směrem k slabším hodnotám, vytvořil by se prostor pro rychlejší zvýšení sazeb.

Aktuální znění prognózy ČNB tak pracuje s dalším zvýšením úroků na přelomu roku 2018 a 2019. Pokud by se však kurz vyvíjel nadále stejným trendem jako teď, Rusnok a spol. by mohli přistoupit k dřívější akci. Odhady trhu v tomto směru pracují s možností příštího úrokového hiku ve třetím čtvrtletí, přičemž při výrazně slabší koruně bychom mohli spekulovat i o červnu.  Náš současný výhled se přiklání k verzi zvýšení sazeb během třetího kvartálu, ještě předtím se ale bezesporu dočkáme komentářů ze strany členů bankovní rady, které by domácí měně mohly dopomoci k o něco silnějším hodnotám ve srovnání s dneškem.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter