Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Rozvojové trhy v ohrožení

Dolar se nachází poblíž nejsilnějších hodnot letošního roku. Vůči americké měně v posledních týdnech slábnou především měny rozvojových trhů. A právě to by pro tyto ekonomiky mohlo představovat poměrně závažný problém.

Krize měn rozvojových trhů pokračuje. V týdnu od 11. do 18. května největší ztráty vůči dolaru zaznamenalo argentinské peso, jihoafrický rand a turecká lira. Dokonce i koruna zaregistrovala ztráty vyšší než 2 %, což ji dostalo až na nejslabší hodnoty od prosince minulého roku.

Jak nedávno uvedla ratingová agentura Fitch, silný dolar spojený s rostoucími americkými sazbami by pro rozvojové trhy mohl být závažný problém. Celkový dluh těchto ekonomik, které se většinou potýkají s deficitem běžného účtu a s deficitem vládních financí, totiž za posledních deset let vzrostl dle agentury o bezmála čtyřnásobek z 5 bilionů dolarů na zhruba 19 bilionů.

Fitch proto tvrdí, že pokud bude Fed pokračovat v procesu zvyšování sazeb, případně ho dokonce urychlí, emerging markets budou čelit nejen vyšším nákladům externího financování, ale i odlivu zahraničního kapitálu s tím, jak budou zahraniční – v tomto případě především americké – výnosy růst. Rozvojové země by se tak mohly dostat do situace, kdy nejenže neseženou dostatečné zdroje financování (ty domácí stačit nebudou), odchod zahraničních subjektů navíc způsobí další oslabování rozvojových měn, které vyvine tlak na devizové rezervy zasažených ekonomik.

Agentura Fitch mezi nejohroženější země řadí především Ukrajinu, Turecko a Argentinu. Vedle nich ale zmiňuje i ekonomiky s vyšším ratingem, jako jsou Spojené arabské emiráty, Katar, Peru či Kazachstán. Středně vysoké riziko se pak týká například Číny. Podobně situaci vidí i banka ING, která vyjadřuje dvojí deficit (bilance běžného účtu + bilance státního rozpočtu) jako procento HDP daného státu. V rámci jejího šetření patří mezi silně ohrožené země například i Egypt či Brazílie. Naopak Česká republika spadá do skupiny na opačném konci.

Na otázku vlivu sílícího dolaru na rozvojové země se zaměřil i americký Institut mezinárodních financí. Podle výsledků nedávné studie se akumulace zahraničního dluhu podepsala na citlivosti měn emerging markets vůči kurzu dolaru – jeho 10% posílení by v tuto chvíli (vztaženo k hodnotám z roku 2017) ve srovnání s rokem 2009 nejvíce zvýšilo poměr dluhu vůči HDP u zemí, jako je Turecko či Kolumbie. Slabší reakce by se pak týkala Argentiny, Jižní Koreji a Izraele. Česká republika se pak drží v rámci srovnání reakce oproti roku 2009 na relativně stabilní pozici.

Zaměříme-li se na aktuální dění, v rámci nadcházejícího týdne bude zajímavé pozorovat vývoj eura vůči dolaru jak z hlediska faktorů působících na růst amerických výnosů, tak především dění kolem sestavování italské vlády. Zapomínat ale nesmíme ani na vývoj obchodních vyjednávání Spojených států a Číny. V tomto případě již bylo dosaženo určitého posunu, když Bílý dům v sobotu zveřejnil společné vyjádření obou zemí o dosažení konsensu ohledně takových opatření, která přispějí ke zvýšení nákupů amerického zboží (má jít zejména o zemědělské a energetické produkty) z čínské strany, a tedy i ke snížení obchodního deficitu. Jaké hodnoty produktů se to týká, však uvedeno nebylo.

Konkrétního cíle, o který Trumpova administrativa nejvíce usilovala – snížení ročního obchodního deficitu USA s Čínou až o 200 miliard dolarů – tak dosaženo, zdá se, nebylo, obzvláště pokud vezmeme v potaz fakt, že prvotní spekulaci o odsouhlasení této částky již v pátek dementoval mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang.

Co se týče dat, dnes se nedočkáme žádných klíčových čísel jak z eurozóny, tak ani z USA. Aktuálně se euro vůči dolaru obchoduje na 1,172 EURUSD. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí 1,173-1,184 EURUSD.*

Koruna se v závěru minulého týdne přehoupla nad hranici 25,60 za euro. Svezla se tak na vlně nervozity investorů, kteří se postupně stahují z rizikovějších aktiv i měn, kam společně s tou českou spadá i polský zlotý a maďarský forint.

A jak se zdá, sentiment světových trhů bude i nadále tím hlavním fundamentem kurzu koruny, jelikož domácí datový kalendář je prázdný.

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,65 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,53 až 25,64 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,71 až 21,80 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter