Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Rubl letos padl o víc jak polovinu. Centrální banka na trhu: 66, 61, 70, 78, 71…

(Aktualizováno 13:48) Ruská centrální banka v noci na dnešek prudce zvýšila základní úrokovou sazbu na 17 procent z 10,5 procenta. Reagovala tak na včerejší propad rublu o více než 13 % nad 65 za dolar. Směr měny krátce obrátila, rubl posílil o více než 9 %. Následně ale pád ruské měny nastal s novou silou a od úrovně 80 jej opět tlačí pryč centrální banka. Ruský akciový index RTS padá o 18 %, pražský index o 2 %, maďarský o více jak 5 %. Stratégové RBS hovoří o šíření ruské nákazy do východní a střední Evropy.

RBS: Začala nákaza středu a východu Evropy od ruského rublu

Centrální banka v prohlášení uvedla, že zásahem chce zmírnit inflaci a zastavit propad své měny. Rubl, který v posledních dnech prudce posouvá historická minima, po zvýšení sazeb zastavil propad a posílil o více než 9 %. Zisky ale ještě ráno kompletně smazal a ke slovu se dostali opět „shortaři“. Rubl vůči dolaru v extrémně volatilním obchodování dál prudce padá, dosavadním maximem měnového páru je 78,80 USDRUB, pád o dalších více než 20 %. Od počátku roku je ruská měna na méně něž polovině své hodnoty. Následný prudký vzestup k 71 USDRUB naznačuje další masívní intervenci ruské centrální banky.

Volný pád rublu k 65 dolarům. Další intervence?

Ruská centrální banka na podporu měny naposledy zvýšila základní úrokovou sazbu před týdnem ve čtvrtek, tehdy to bylo o jeden procentní bod na 10,5 procent. Měnová autorita navíc v úvodu prosince obnovila intervence na devizovém trhu a snížila sazby v rámci cizoměnových repo operací ve snaze zvýšit dostupnost dolaru. Dnes vyšlo najevo, že ruská centrální banka intervenovala i včera a velmi pravděpodobná je její přítomnost na trhu i dnes.

Rubl podráží prudký pokles cen ropy na světových trzích i vliv západních sankcí uvalených na Rusko kvůli jeho politice vůči sousední Ukrajině. Přísnější měnová politika by mohla zbrzdit inflaci, která v listopadu činila 9,1 procenta. Počátkem roku by pak inflace podle centrální banky mohla dosáhnout až 11,5 procenta. Ropa Brent propadla pod 60 dolaru za barel, americká ropa WTI pod 55 dolarů za barel. Komodita je na pětiletých minimech.

TIP: Sledujte vývoj kurzu rublu real-time

Evropská unie možná už ve čtvrtek 18. prosince uvalí nové a tvrdší sankce za ruskou anexi ukrajinského Krymu, uvedla šéfka diplomacie EU Federica Mogherini. Ukrajinská média zmiňují jako možné datum sankcí vůči už ruskému Krymu i středu 17. prosince. Podle dokumentu, uniklého médiím, nové sankce obsahují zákaz pro firmy z EU investovat v regionu a zákaz na poskytování technologií pro oblast ropy a plynu. Už v červenci Evropská unie omezila dovozy z Krymu pouze na ty, které projdou ukrajinským schválením.

Šéfka diplomacie EU: Nové sankce za Krym ve čtvrtek

Newsletter