Rudá Wall Street. „Krví“ se podepsala Čína společně s ropou

Úterní seanci zakončily americké akcie ve ztrátě. Hlavními fundamenty propadu byla horší data z čínské ekonomiky a výrazný pokles cen ropy. Negativně zapůsobil i apel ze strany MMF ohledně přístupu k vývoji globální ekonomiky.

V rámci Číny byla reportována bilance zahraničního obchodu. Ta se v únoru výrazně zhoršila, přičemž na vině byla slabá poptávka na domácím trhu i v zahraničí a také odstávka v některých podnicích kvůli oslavám nového lunárního roku. Vývoz v únoru meziročně klesl o 25,4 %, což byl nejvýraznější pokles od května 2009. Dovoz se snížil o 13,8 %. Celkový přebytek zahraničního obchodu pak činil 32,59 miliardy dolarů.

Svou vinu nese i vývoje na ropě. Černá komodita si neudržela svou předchozí sílu, Brent tak během dneška odepsal 3,28 % a dostal se tak pod hranici 40 dolarů za barel. WTI klesla o 4,5 % až na 36,25 USD/barel.

Výčet negativ pak uzavírá Mezinárodní měnový fond, který dnes opět vyzval k opatřením na podporu světové ekonomiky. Podle prvního náměstka výkonné ředitelky fondu Davida Liptona sice hospodářské oživení pokračuje, ekonomika se však nachází v delikátní fázi a čelí rostoucí hrozbě „vykolejení“.

„Je na čase rázně podpořit hospodářskou aktivitu a postavit světovou ekonomiku na silnější základy,“ prohlásil Lipton na dnešní konferenci americké Národní asociace podnikových ekonomů  ve Washingtonu. Za nejnovějšími obavami o světovou ekonomiku podle něj stojí výkyvy na finančních trzích a nízké ceny komodit.

Na základě těchto událostí index S&P 500 odepsal 1,12 % až na 1979,3 bodů. Dow Jones spadl o 0,64 %, vinou čehož ukončil svou předchozí několikadenní plusovou jízdu. Na svědomí to má především energetický sektor, jenž během dneška ztratil 4 %. Technologický Nasdaq se dnes propadl nejvíce, a to o 1,26 %. Den tak zakončil na úrovni 4648,8 bodů.

Na devizovém trhu americký dolar vůči japonskému jenu sestoupil až na týdenní minimum 112,41 JPY. Japonský jen těží z nepříznivých údajů z Číny, protože je považován za bezpečné útočiště v období ekonomické či politické nejistoty.

Kurz eura vůči dolaru se držel v úzkém rozpětí a v závěru obchodování v New Yorku se pohyboval těsně nad 1,1 USD. Všeobecně se předpokládá, že Evropská centrální banka ve čtvrtek přikročí k dalšímu uvolnění měnové politiky. Investoři si nicméně nejsou jistí, jaký rozsah budou její nejnovější kroky mít.

Pokles cen ropy a průmyslových kovů měl dnes negativní dopad na měny spojené s komoditami, například na kanadský a australský dolar. Tyto dvě měny tak sestoupily z několikaměsíčních maxim, na která se dostaly díky předchozímu růstu cen komodit.

Newsletter