Rudé pondělí na Wall Street

Zatímco většina evropských trhů byla dnes, na Velikonoční pondělí, zavřená, ty americké se topily v rudých číslech. Wall Street během dneška odepsala více než dvě procenta. A důvody? Ty jsou mnohé, od čínských cel až po Trumpovy tweety.

Začátek druhého čtvrtletí se na amerických trzích zapsal rudým písmem – dle agentury Bloomberg šlo dokonce téměř o nejhorší start do druhého kvartálu od krizového roku 1929. Index S&P 500 dnes odepsal 2,24 %, krátce se propadl zpět do korekce, když padal o více než 2,5 %, což bylo zároveň nejvíce při startu do druhého čtvrtletí od r. 1929 (viz graf). Dow Jones klesl o 1,91 %, Nasdaq zase o 2,74 %. Druhý největší pád v rámci všech sektorů zaznamenaly technologie, kde se propadly známé tituly jako Amazon (-5,21 %), Tesla (-5,13 %), Netflix (-5,1 %), Facebook (-2,75 %) či Alphabet (-2,36 %).

„Jsme v situaci, kdy se dřívější lídři trhu dostali pod silný tlak,“ řekl pro server CNBC CEO společnosti Chaikin Analytics Marc Chaikin. „Jakmile je patrné, že akcie, které v minulosti trhy posouvaly k vyšším číslům, slábnou, nutně se to projeví na psychice investorů,“ dodal.

Pád některých výše zmiňovaných společností měl jasný důvod. Například za dnešními 5,2% ztrátami Amazonu stál americký prezident Trump. Poté, co minulý týden napsal, že firma Jeffa Bezose neplatí daně, se tentokrát oháněl vykořisťováním společnosti American post. Ta vinou pro ni nevýhodné dohody s Amazonem má na každé zásilce prodělávat 1,5 dolaru (na to Trump svým tweetem upozornil již v sobotu). Podle jeho dnešního příspěvku tak pošta přichází doslova o jmění, což dle prezidenta „bude změněno“.

 

Na tvrzení o ztrátách však již dříve zareagoval server BBC, který se odkázal na audit amerického telekomunikačního regulátora. Podle něj pošta na dohodě s Amazonem naopak vydělává, přičemž tyto zisky jí umožňují dotovat služby poskytované veřejnosti. Trump je však stále opačného názoru – podle něj by tvrzení, že American post na dohodě s Amazonem vydělává, mohl vyslovit pouze „blázen, či něco horšího“.

Ostatní vybrané technologické tituly padaly z již o něco „starších“ důvodů. V případě Facebooku jde stále o kauzu kolem zneužití dat. V případě Tesly jde zase o nejistotu kolem financování, která je umocněná svoláním k opravě 123 tisíc vozů Modelu S a nedávnou nehodou samoříditelného Modelu X, během které řidič zahynul. 

Na amerických akciích se pak již v premarketu projevilo oznámení o uvalení až 25% cel na americký dovoz do Číny – čínské ministerstvo financí tento krok provedlo v reakci na americká cla na dovoz hliníku o oceli. Podle vyjádření úřadu jde o legitimní akci, která byla přijata v souladu s pravidly Světové obchodní organizace za účelem obrany čínských zájmů.

„Medvědím fundamentem trhů je, že zavedení Trumpových cel povede k rozpoutání globální obchodní války, která svět uvrhne do recese,“ řekl pro CNBC CEO společnosti The Earnings Scout Nick Raich. „Tuto obavu zcela chápu. Světová obchodní válka by poškodila především zisky firem. Na druhou stranu, i přes všechen strach, reporty některých podniků, které je zveřejňují jako první, naznačují, že by očekávání zisků v rámci nadcházející ziskové sezóny mohlo být mnohem vyšší,“ upozornil.

Newsletter