Rudý začátek týdne. Wall Street v silném mínusu

Americké akcie zahájily týden výrazným poklesem. Index S&P 500 odepsal 2,57 %, což odpovídá 1881,8 bodům. Dow Jones spadl o 1,92 %, a to na 16001,8 bodů. Nasdaq klesl o 3,04 %, aby zakončil na 4543,9 bodech.

Masivní výprodeje probíhají stále pod vahou sílící nejistoty ohledně navýšení amerických úrokových sazeb. K tématu dnes promluvil šéf newyorské pobočky Fedu, William Dudley. Dle jeho názoru by první zvýšení mělo opravdu proběhnout ještě do konce letošního roku, přičemž hlavním argumentem je zdravý vývoj největší ekonomiky v porovnání se zbytkem světa.

Dow Jones dnes dolů nejvíce stáhla společnost Visa, Intel jako jediný skončil v plusu.  S&P 500 klesl pod vahou zdravotnického sektoru, kde se stále probírá kauza Valeant Pharmaceuticals, která rapidně zvýšila ceny svých léků.

Z dat byly zveřejněny spotřebitelské ceny za srpen, jež ukázaly 0,4% růst. Toto číslo pozitivně předčilo odhady analytiků a přispělo tak k očekávání, že Fed letos sazby opravdu zvýší. Dále pak stouply i jádrové výdaje na osobní spotřebu. V srpnu si k dobru připsaly celkem 1,3 %. Vyšší jsou i prodeje domů, a to meziročně o 6,1 %.

Americký dolar dnes oslabil o zhruba 0,37 %. Na páru s eurem se obchoduje na úrovni 1,1232 dolaru za euro.

Newsletter