Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě nad 24,60 za euro.

Rumunská policie zadržela bývalého šéfa CETV Adriana Sarbu

Rumunská policie dnes večer na 24 hodin zadržela mediálního magnáta Adriana Sarbua, kterého viní z daňových úniků a praní špinavých peněz v hodnotě tři miliony eur (přes 80 milionů Kč). Informoval o tom rumunský server ziare.com. Sarbu byl šéfem mediální skupiny CME, která vlastní českou televizi Nova i slovenskou Markízu.

„Veškerá obvinění jsou směšná,“ citovala rumunská média prohlášení Sarbua. Ten obvinění rovněž označil za „výmysl“. V úterý by měl soud rozhodnout o jeho dalším osudu. 

Slovenský server HNonline uvedl, že Sarbua tři hodiny vyslýchal rumunský prokurátor, který následně oznámil, že magnát způsobil škodu až za 26 milionů eur. 

Sarbuův právník se nechal slyšet, že podnikatel byl o veškerých obviněních informován a že se zatím nebude vyjadřovat. „Nebudeme se vyjadřovat, zítra (v úterý) chce svědčit. Nemohu vám říci nic víc,“ dodal advokát. 

Sarbu je generálním ředitelem agentury Mediafax, největší soukromé zpravodajské agentury v Rumunsku. Tvrdí, že je vyšetřován kvůli tomu, že jeho agentura nepodpořila premiéra Victora Pontu, který loni v listopadu kandidoval na prezidenta. Pontovy spojence pak obvinil z toho, že chtějí jeho agenturu koupit. V posledních měsících čelilo podobným obviněním jako nyní Sarbu několik zaměstnanců Mediafaxu, uvedla agentura AP. Ponta v prezidentském klání prohrál s bývalým starostou Klausem Iohannisem. 

Adrian Sarbu vedl mediální skupinu CME v letech 2009 až 2013. 

Vizitka mediálního magnáta Adriana Sarbua (59), jehož dnes večer rumunská policie zadržela kvůli obvinění z praní špinavých peněz a daňových úniků:

Datum a místo narození: 18. dubna 1955 v rumunském Brašově.

Vzdělání: vystudoval režii na Divadelní a filmové akademii v Bukurešti. 

Poslední funkce: do srpna 2013, kdy rezignoval, byl prezidentem a generálním ředitelem mediální skupiny Central European Media Enterprises Ltd (CME), která vlastní českou televizi Nova i slovenskou Markízu; v současnosti je majitelem skupiny Mediafax Group (založené v roce 2010), pod níž patří i Sarbuem již dříve založená rumunská tisková agentura Mediafax – skupina vydává řadu novin a časopisů v Rumunsku (například ekonomický deník Ziarul Financiar a týdeník Business Magazin, sportovní deník ProSport, časopisy pro muže ProMotor a PlayBoy i pro ženy ONE a Glamour). 

Kariéra: v roce 1990 založil produkční společnost Mediapro a v roce 1991 informační agenturu Mediafax; v roce 1993 založil televizní stanici ProTV, která se v roce 1995 stala součástí sítě CME; regionálním ředitelem CME pro Česko, Slovensko a Rumunsko byl jmenován v roce 2006, v roce 2007 se stal provozním ředitelem CME a od ledna 2009 byl generálním ředitelem CME; od července 2010 do dubna 2012 byl jednatelem společnosti CET 21, která je mimo jiné vlastníkem vysílacích licencí stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport. 

Ostatní: 
    – v letech 1980 až 1990 natočil přes 150 krátkých filmů; 
    – účastnil se rumunské revoluce v roce 1989, o níž natočil dokument, a byl členem Fronty národní spásy (FNS); 
    – byl prvním porevolučním ministrem kultury v rumunské vládě; ve funkci prosadil nový audiovizuální zákon a položil základy pro vznik soukromých televizních společností; 
    – údajně měl zůstat ve vedení CME až do prosince 2016; jeho roční plat v CME činil 1,8 milionu USD (asi 44 milionů Kč); po odchodu měl nárok na odstupné 5,4 milionu dolarů; 
    – v žebříčku nejvlivnějších osobností českých médií podle magazínu Forbes se opakovaně umísťoval na prvním místě; 
    – podle tisku se Sarbu v poslední době věnuje i podnikání v gastronomii; loni investoval podle rumunského tisku asi čtyři miliony eur v italské lyžařské oblasti u Pragelata.

Newsletter