Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Ruská aktiva – riziko, nebo investiční příležitost?

Ruská ekonomika je dnes považována za velice rizikovou oblast. Sankce, pokles cen energií a slabý rubl se negativně projevily v ceně ruských cenných papírů. Většina globálních investorů se snaží svých ruských pozic zbavovat, ale existují i tací, kteří v současné situaci vidí dobrou investiční příležitost.

Od doby, kdy byly na Rusko uvaleny sankce za anexi Krymu, je vývoj na ruských bondech, akciích i měně výrazně horší než na všech ostatních světových trzích. S vidinou možné eskalace ukrajinsko-ruské krize se snaží investoři dostat svůj kapitál do bezpečí. Možné zhoršení politické situace by totiž mohlo vyvolat zpřísnění sankcí, které by způsobilo další pád ruského trhu, vedoucí k recesi a úpadku ruských společností.

40 miliard dolarů ročně. Tolik stojí Rusko západní sankce

Avšak i přes toto riziko se najdou investoři, kteří jsou mnohem optimističtější a snaží se v současné situaci vidět i nějaká pozitiva. Ukázalo se tak minulý týden v Londýně, kde probíhal summit Světového investičního výhledu, který pravidelně pořádá agentura Reuters. Akce, kde se sešli jak výkonní ředitelé různých světových společností, vrcholní zastupitelé centrálních bank, regulátoři ale i investoři z příslušných odvětví a zemí, ukázala, jak se názory portfolio manažerů mohou výrazně lišit.

Optimističtí investoři poukazují především na to, že současná ruská aktiva jsou vzhledem k možným budoucím příjmům světově nejlevnější. Stejně tak státní dluhopisy dnes nabízí výnos vyšší než 10 %, což je například podle Anny Richardsové, CIO investiční skupiny Aberdeen Asset Management, „velice působivé“.

„V rámci naší skupiny se zaměřujeme spíše na nákup než prodej,“ uvedla Richardsová pro agenturu Reuters. Sama pak uznává existenci potenciálně vysokého rizika, ale na druhou stranu upozornila, že je potřeba se zaměřit na konkrétní společnosti a jejich obchodní plány. Pouze na základě toho je možné posoudit, zda politickou krizi přečkají, nebo ne.

„Lidé budou stále potřebovat prací prášek, mýdlo a šampón, stejně tak budou nadále pít pivo. Pořád existuje široká škála zboží a služeb, kterých budou lidé denně využívat bez ohledu na to, zda Rusko provede invazi na Ukrajinu,“ řekla Richardsová.

Dokonce i někteří skalní skeptici schvalují názor, že Rusko nemá zájem na tom dále eskalovat ukrajinskou krizi. Andrew Wilson, evropský CIO z Goldman Sachs Asset Management, pak tuto myšlenku potvrzuje a dodává, že „poměr rizika vůči zisku z aktiv denominovaných v rublech je dnes mnohem vyrovnanější, než tomu bylo před třemi měsíci.“ Stejně tak všichni „býčí“ investoři musí uznat, že ruské akcie i bondy dosáhly od roku 2000 až do doby krize výnosů, které těžce převyšují jakákoliv jiná světová aktiva. Skrytý potenciál můžeme vidět i v tom, jak v dolarech denominovaný ruský akciový index vrostl o 40 % v období mezi březnem a červencem, kdy se situaci na Ukrajině relativně uklidnila.

Padající rubl nafukuje dluh ruských firem a vzbuzuje strach

Pro dluhopisové investory je pak hlavním ukazatelem zadlužení ruské vlády. Současná úroveň veřejného dluhu dosahuje 10 % ruského domácího produktu, což je jedno z nejnižší čísel na celém světě. Rusku taktéž hraje do karet i obrovská rezerva amerických dolarů. Vzhledem k tomu, že oba tyto ukazatele jsou výrazně pozitivní, není současná valuace ruských bondů pro některé investory moc pochopitelná.

Greg Peters z investiční společnosti Prudential potvrdil, že jejich investiční strategie i přes současnou situaci zahrnuje ruská aktiva. „Volatilita ruských cenných papírů bude bezpochyby vysoká, i přesto ale Rusku nadále věříme,“ řekl na summitu v New Yorku. Z jeho pohledu ale i z pohledu ostatních optimistů, je potřeba se více zaměřit na valuace a fundamenty ruské ekonomiky, než na současně převažující vliv geopolitického vývoje.

Ne každý však sdílí víru ve zlepšení ruské situace. Známý manažer hedgeového fondu CQS, Michael Hintze, označil Rusko za „černou díru“ pohlcující veškeré investice. Obdobně se vyjadřuje i George King z Royal Bank of Canada Wealth managementu, který se s agenturou Reuters podělil o informace ohledně sentimentu vlastních klientů. Většina z nich je prý stále skeptická. King řekl, že se ho spousta klientů dotazovala, zda je již čas očekávat nějaký pozitivní zvrat. Na to jim odpověděl, „že v tuto dobu je investice do ruských aktiv hra, kterou je velice nebezpečné hrát.“

Ekonom EBRD: Rusko kvůli sankcím sklouzne do recese

Newsletter