Ruská centrální banka dává rublu volnost, rizika sleduje dál

Ruská centrální banka dnes učinila další krok směrem k volnému obchodování s rublem omezením zbylých mechanismů, pomocí nichž intervenovala od počátku října téměř na denní bázi. Ruší tak cílové pásmo pro pohyb rublu, což v podstatě to znamená, že přestává pravidelně kontrolovat kurz své měny a nechá oslabující měnu, aby se s ní na trhu volně obchodovalo. Ovšem s dodatkem, že v případě ohrožení finanční stability centrální banka znovu, nečekaně zasáhne.

Ruská centrální banka bude od nynějška zasahovat na měnovém trhu pouze neohlášeně a to v případě, že bude vnímat rizika pro finanční stabilitu země.

Takovýto liberální krok přichází poté, co centrální banka v pátek intervenovala slovně, když uvedla, že je připravena kdykoli a jakkoli silně zasáhnout proti dalšímu oslabování ruského rublu. To podle ní „ohrožuje ruskou ekonomiku a stabilitu ruského finančního systému“.

Rubl na sdělení centrální banky reaguje silným posílením vůči dolaru o 2,8 % na 45,36 USDRUB, přičemž denní minimum je až 44,2145 USDRUB.

Padající rubl ohrožuje ruskou ekonomiku. Centrální banka na trhu

Rusko zhoršuje výhled ekonomiky kvůli sankcím i levné ropě

Newsletter