Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Ruská centrální banka hází rublu další lano

Ruská centrální banka snížila sazbu, za níž umožňuje bankám půjčit si zahraniční měnu. Jedná se o další krok, jak zpomalit propad rublu, a to ve snaze zvýšit dostupnost dolaru.

Měnová autorita snížila minimální jednotýdenní, 28denní i 12měsíční repo sazby na úrovně 50 bazických bodů nad mezinárodní sazbou LIBOR, z původních +150 bps.

„Snížením sazeb u likviditních operací s cizími měnami docílíme zvýšení jejich efektivnosti a pomůžeme dosáhnout rovnováhy nabídky a poptávky na měnovém trhu,“ uvedl ke kroku regulátor.

Ruská centrální banka v úvodu týdne obnovila intervence na devizovém trhu, když prodala zhruba 700 mil. dolarů, aby podpořila kurz rublu. Na měnovém trhu intervenovala prvně od 10. listopadu, kdy umožnila volný pohyb kurzu měny. Ta se v letošním roce dostala pod silný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy a posouvá svá historická minima vůči dolaru. Včera rubl vymezil nové historické dno 54,8915 USD/RUB.

Nové historické dno ruského rublu. Centrální banka je na trhu

Rusko stojí na prahu recese

Newsletter