Ruská centrální banka ignoruje S&P, Moody’s a Fitch

V souvislosti s děním posledních dní, kdy americké ratingové agentury společně snížily rating Ruska, rozhodla se ruská centrální banka, že do budoucna přestane jakkoliv využívat ohodnocení pocházející od agentury Standard and Poor’s, Fitch i Moody’s.

Oficiální vyjádření monetární autority hovoří o tom, že „veškerá hodnocení ruských společností a bank, která byla zveřejněna po prvním březnu 2014, budou záviset čistě na rozhodnutí představenstva banky“, cituje pondělní tiskové prohlášení server RT. Regulátor si tak nechává prostor pro to, aby explicitně vyjádřil, zda jsou daná ohodnocení správná či nikoliv.

Toto rozhodnutí přišlo jen pár dní potom, co agentura Moody’s snížila rating Ruska těsně nad spekulativní pásmo na „Baa3“. Podle agentury bude vývoj ruské ekonomiky silně ovlivněn propadem cen ropy, oslabením rublu a v neposlední řadě i uvalenými sankcemi. Do budoucna není vyloučeno, že se rating země ještě zhorší.

Z Ruska loni odteklo rekordních 151 miliard dolarů

Ještě dříve provedla stejný krok i agentura Fitch, která navíc zhoršila hodnocení i třiceti ruským finančním institucím. Vedení centrální banky chce svým krokem dát jasně najevo nesouhlas s činností zmiňovaných agentur. Pokud by se hodnocení země propadlo do spekulativního pásma, nemohly by velcí institucionální investoři investovat například do ruských státních dluhopisů.

Moody’s srazila rating Ruska, Fitch hodnocení bank

Newsletter