Ruská centrální banka připravuje záchranné lano bankám

Ruská centrální banka diskutuje nestandardní opatření, jimiž by kompenzovala dopady nových sankcí uvalených zeměmi Evropské unie. O jejích rozšíření právě dnes jednají evropští lídři.

EU zvažuje například zákaz nových investic do dluhopisů ruské vlády i některých státních firem. V tomto případě by se Rusko zaměřilo na podporu prodeje těchto instrumentů v asijských zemích.

„Pracujeme s různými scénáři a máme různé alternativy postupu, situace vyžaduje kreativitu,“ uvedla zastupující šéfka ruské centrální banky Xenia Judajevová. „Konstantně vedeme dialog s bankami a zvažujeme všechny možnosti… zavedení nezajištěných úvěrů zatím nepovažujeme za nutné, i tento instrument přesto připravujeme,“ dodala.

Evropsko-ruský bumerang za 6,7 miliardy eur

Centrální banka v této věci spolupracuje s Kremlem. Dosavadní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině již vedly k výraznému odlivu kapitálu ze země, poklesu cen ruských akcií i oslabení rublu. Pro některé ruské věřitele sankce znamenají znemožnění přístupu na mezinárodní finanční trh. Centrální banka Ruska odhaduje, že odliv kapitálu ze země by v letošním roce mohl dosáhnout zhruba 100 miliard dolarů.

EU uvalila hospodářské sankce na Rusko v červenci a následovala Spojené státy v regulaci bankovního sektoru. Ta například znemožňuje státním bankám včetně ruské jedničky Sberbank prodej akcií či dluhopisů na evropském trhu. „Zvažujeme, do jaké míry jsou nestandardní instrumenty nezbytné,“ řekla Judajevová bez konkrétností.

Kdo zbohatne na sankcích? Švýcarsko!

Ruská vláda již podporu bankám zahájila, když investovala 214 mld. RUB do prioritních akcií VTB Group a 25 mld. RUB do Russian Agricultural Bank. Pokud by centrální banka nakonec přistoupila k poskytování nekrytých úvěrů bankám, nebylo by to poprvé. Příliv levné likvidity v objemu až 1,9 bilionu rublů do systému již vyslala v krizových letech 2008 až 2009.

Judajevová upozornila, že za současného geopolitického vývoje je hlavním úkolem centrální banky zachování finanční stability Ruska. Dodala, že situace je prozatím pod kontrolou. „Rubl se nyní nachází na uspokojivé úrovni uvnitř stanoveného obchodního koridoru. Právě teď nevidíme žádné závažné hrozby pro finanční stabilitu, proto neprovádíme žádné intervence na devizovém trhu.“ Měnová autorita již letos z důvodu stoupající inflace a odlivu kapitálu opakovaně zvýšila svou základní úrokovou sazbu.

Newsletter