Ruská centrální banka sráží sazby a s nimi rubl

(Aktualizováno 21:49) K nečekanému snížení sazeb, na které zareagovala ruská měna okamžitým propadem, přistoupila ruská centrální banka. Hlavní úroková sazba klesla na 15 ze 17 procent, rubl odpověděl oslabením přes 70 rublů k americkému dolaru a přes 80 rublů k euru. Ztráta rublu k oběma měnám v průběhu dne dosahovala 3 procent.

Rubl sledujte realtime na Roklen24

„Inflace samotná i inflační očekávání směřují k dalšímu poklesu. Ekonomika se adaptuje na nové vnější podmínky,“ uvedla centrální banka ve svém zdůvodnění. Guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullina je pod tlakem politiků i významných podnikatelů, včetně miliardáře Olega Děripasky, aby změkčila nastavení měnové politiky a pomohla zmírnit propad aktivity v ruské ekonomice. Ta letos podle konsensuálního názoru ekonomů v anketě Bloomberg klesne o 4 %, příští rok se vrátí k chabému 0,5% růstu. Inflace, měřená růstem spotřebitelských cen, v prosinci dosáhla 11,4% tempa a podle ministerstva hospodářství vzroste na 15 až 17 procent v březnu až dubnu letošního roku.

Další tlak na bude znamenat nové připravované kolo hospodářských sankcí. EU i USA zřejmě nejméně rozšíří seznam osob, na které se restrikce budou vztahovat. Prozatímní seznam obsahuje 132 osob z Ukrajiny i Ruska a 28 firem. Všechny tyto subjekty tak mají zakázaný vstup do zemí EU a zmrazený majetek a to díky svému podílu na anexi Krymu či destabilizaci situace na východní Ukrajině. O tom, zda bude seznam rozšířen o další jména, budou ministři zahraničí zemí EU jednat 9. února.

Na Rusko se řítí nové sankce

 

Newsletter