Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Ruská centrální banka sráží sazby a s nimi rubl

(Aktualizováno 21:49) K nečekanému snížení sazeb, na které zareagovala ruská měna okamžitým propadem, přistoupila ruská centrální banka. Hlavní úroková sazba klesla na 15 ze 17 procent, rubl odpověděl oslabením přes 70 rublů k americkému dolaru a přes 80 rublů k euru. Ztráta rublu k oběma měnám v průběhu dne dosahovala 3 procent.

Rubl sledujte realtime na Roklen24

„Inflace samotná i inflační očekávání směřují k dalšímu poklesu. Ekonomika se adaptuje na nové vnější podmínky,“ uvedla centrální banka ve svém zdůvodnění. Guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullina je pod tlakem politiků i významných podnikatelů, včetně miliardáře Olega Děripasky, aby změkčila nastavení měnové politiky a pomohla zmírnit propad aktivity v ruské ekonomice. Ta letos podle konsensuálního názoru ekonomů v anketě Bloomberg klesne o 4 %, příští rok se vrátí k chabému 0,5% růstu. Inflace, měřená růstem spotřebitelských cen, v prosinci dosáhla 11,4% tempa a podle ministerstva hospodářství vzroste na 15 až 17 procent v březnu až dubnu letošního roku.

Další tlak na bude znamenat nové připravované kolo hospodářských sankcí. EU i USA zřejmě nejméně rozšíří seznam osob, na které se restrikce budou vztahovat. Prozatímní seznam obsahuje 132 osob z Ukrajiny i Ruska a 28 firem. Všechny tyto subjekty tak mají zakázaný vstup do zemí EU a zmrazený majetek a to díky svému podílu na anexi Krymu či destabilizaci situace na východní Ukrajině. O tom, zda bude seznam rozšířen o další jména, budou ministři zahraničí zemí EU jednat 9. února.

Na Rusko se řítí nové sankce

 

Newsletter