Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Ruská (nejen) ropná bolest. Červen rublu opravdu nepřeje

Událostí první poloviny tohoto týdne se na světových devizových trzích stal vývoj kurzu ruského rublu, který ztrácí půdu pod nohama a rychle se propadá. Proti dolaru je nejslabší za poslední tři měsíce, proti euru spadl dokonce na půlročním minimum.

Výprodeje, které rubl tento týden zastihly, tak řadí ruskou měnu za měsíc červen k nejhůře se vyvíjejícím na světě. Od počátku měsíce rubl ztratil vůči zeleným bankovkám více než šest procent. Ze všech měn, které se na světě obchodují, zaznamenává horší výkonnost pouze nigerijská naira s dosavadními červnovými ztrátami ve výši více než devět procent.

Rublu samozřejmě v tomto týdnu nepomohlo prodloužení sankcí vůči Ruské federaci v souvislosti s anexí Krymu. K tomu Rusko jako významný těžař ropy trpí nízkými cenami černého zlata. Ty se v tomto týdnu dále prudce propadly. Ukázalo se, že produkce Lybie je na čtyřletém maximu. Neschopnost ropného kartelu OPEC být cenotvůrcem pak narušují zejména američtí břidlicoví těžaři, kteří jsou díky stále se zvyšující efektivitě těžby schopni produkovat za nižší a nižší ceny. Do toho ve Spojených státech navzdory tradiční sezónnosti, kdy Američané s dovolenými houfně zvyšují poptávku po pohonných hmotách, letos spotřeba nafty klesá. Dle Barclays může být jedním z důvodů i protiimigrační politika D. Trumpa a obava ilegálních imigrantů, že budou chyceni na silnici policejními jednotkami.

Nejen pro rubl, ale i pro další komoditní měny zůstane situace na trhu s ropou klíčovým kurzotvorným faktorem. Ve druhé půlce roku očekáváme stabilizaci na trhu a mírný cenový vzestup.  

Autorem textu je hlavní ekonom Komerční banky Jak Vejmělek

 

Newsletter