Ruské firmy se kloní k asijským měnám. Ze strachu ze sankcí

Ruské firmy se připravují na změnu svých obchodních kontraktů. Americký dolar jako vypořádací měna již pro ně není ideální, počítají proto s čínským jüanem a dalšími měnami asijských zemí. Důvod? Obavy, že je západní sankce vytlačí z dolarového trhu. Tvrzení bankéřů citoval online deník Financial Times.

„V posledních týdnech je na trhu značný zájem ze strany velkých ruských korporací o využívání různých produktů v renminbi a v jiných asijských měnách, a také o zakládání účtů v asijských lokacích,“ řekl šéf Deutsche Bank v Rusku Pavel Tepluchin. Generální ředitel ruské státní banky VTB Andrej Kostin uvedl, že jedním z „hlavních úkolů“ banky je rozšířit používání nedolarových měn. „Vzhledem k rozsahu našeho bilaterálního obchodu s Čínou je teď prioritou umožnit vypořádání v rublech a jüanech, na čemž nyní pracujeme,“ řekl.

Krok, který otevírá účty pro obchodování v jüanech, v hongkongských nebo v singapurských dolarech, poukazuje na snahu Ruska obrátit se v době napjatých vztahů s Evropou více k Asii. Americké a evropské banky po ruské anexi ukrajinského Krymu letos v březnu dramaticky zpomalily činnost v oblasti poskytování úvěrů v Rusku. Sankce tlačí ruské společnosti k tomu, aby omezily závislost na západních finančních trzích.

V této věci údajně se zákazníky jednaly ropná divize ruského plynárenského podniku Gazprom a těžařský gigant Norilsk Nickel.

Někteří politici naznačili, že Moskva by na západní sankce měla odpovědět naprostou „oddolarizací“ své ekonomiky. Putinův ekonomický poradce Andrej Belousov nicméně uvedl, že dokud Rusko není terčem odvětvových sankcí, které by omezily přístup ekonomiky k dolarům, nepodnikne podle jeho názoru žádné kroky k dosažení „umělé oddolarizace“. 

Visa a MasterCard chtějí v Rusku zůstat za každou cenu

Čeká ceny komodit pád kvůli šedým úvěrům v Číně?

Newsletter