Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Ruské MF intervenuje, centrální banka chystá kapitál pro banky

(Rozšířeno 16:42) Ruský rubl posiluje, podporován intervencí ministerstva financí. To samo vstoupilo na trh a začalo prodávat cizí měny na podporu rublu. Ten se skokově posunul od úrovně nad 70 rublů za dolar až na aktuálních zhruba 60 rublů za americký dolar. „Ruský rubl je extrémně podhodnocen,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Dodalo, že prodává „nadbytek“ ze svých rezerv zahraničních měn a intervenovat bude „tak dlouho, jak to bude potřeba“. Ruská centrální banka zahájila „vyšetřování možných manipulací na devizovém trhu“.

Ruská centrální banka ve spolupráci s ruskou vládou připravuje plán, jehož cílem bude v roce 2015 rekapitalizovat ruské banky a další finanční společnosti. Ke zvažovaným krokům dále patří cizoměnové aukce a dočasné moratorium na přecenění cenných papírů v portfoliích bank.

TIP: Sledujte vývoj kurzu rublu real-time

Miroslav Singer, guvernér České národní banky, k aktuálnímu dění v Rusku na tiskové konferenci po jednání Bankovní rady ČNB pro Roklen24 uvedl, že do Ruska tuzemská ekonomika realizuje zhruba 4 procenta svého vývozu a potenciální negativní dopad do českého HDP vymezil v řádu desetin procenta. „Tuzemské banky výrazné expozice vůči Rusku nemají,“ řekl také Singer pro Roklen24.

ČNB nemění sazby ani kurzový závazek, vidí protiinflační rizika

Zásah ruského ministerstva financí posílil rubl o bezmála 7 procent na denní maximum 63,223 USDRUB. Ruský analytik Citigroup Ivan Čakarov krok oceňuje jako snahu vlády podpořit veřejnost, která začala masívně nakupovat zboží dlouhodobé spotřeby a směňovat rubl do cizích měn. Na některých místech Ruska v bankách došla hotovost v americkém dolaru i euru a objevily se spekulace, že banky konverze zastavily, což v čele s ruskou bankou VTB dementovaly.

Rusko: Panika, skupování zboží, spekulace o konci Medveděva

Ministerstvo odmítlo spekulace o chystaném zákazu konverze hotovosti do amerického dolaru a opakovaně také úvahy o omezení toku kapitálu.

Vše kolem ruského rublu a krize: Aktualizovaná sekce Ekonomika

Největší dluhopisový fond světa PIMCO a další zejména dluhopisové fondy utrpěly rozsáhlé ztráty. Ruské ministerstvo financí logicky ruší naplánované aukce státních dluhopisů. Zejména opční kontrakty fondů na ruském rublu jsou bezcenné. Devizoví obchodníci v Londýně i New Yorku sdělují klientům, že zastavují obchody na ruském rublu. „V tuto chvíli netušíme, co je případný nejhorší scénář,“ komentoval pro Bloomberg Sergej Švecov, který má v ruské centrální bance na starosti dohled nad finančním trhem. 

Index měn rozvíjejících se trhů Bloomberg je na svém dně od roku 2003. Ruští miliardáři dle Bloomberg Billionaire Indexu v pondělí přišli o 5,1 miliardy dolarů hodnoty svého majetku, včera o dalších 3,5 miliardy amerických dolarů. Ruský rubl od počátku roku (pod 33,00) oslabil nominálně jednonásobek vůči aktuálnímu kurzu u 60 rublů za dolar. Včera na nejslabší hodnotě dne 79,168 USDRUB dle Bloomberg to bylo nominálně 141 procent, hodnota rublu od počátku roku tak propadla o více jak polovinu.

Medveděv: Rubl musíme podpořit jen tržně

Propad kurzu ruského rublu si žádá zásah, který by však měl vycházet z tržních mechanismů, tvrdá regulace měnového trhu není nutná. Podle agentury Interfax to dnes řekl ruský premiér Dmitrij Medveděv. Vláda dnes kvůli turbulencím ruské měny uspořádala schůzku, které se účastní i guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová a představitelé energetických firem Rosněfť a Gazprom.

Rubl se podle Medveděva pohybuje v pásmu, které není pro hospodářství bezpečné. Obavy o situaci v Rusku dnes vyslovila také Evropská komise. „Ekonomický vývoj v Rusku sledujeme se znepokojením,“ citovala agentura Reuters nejmenovaného unijního činitele. „Nikdo nemá zájem na tom, aby se Rusko propadlo do hluboké hospodářské krize,“ dodal. 

Newsletter