Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Ruské řetězce zmrazují ceny, ukrajinské prý regulují nákup

(Aktualizováno 18:41) Válka na východě Ukrajiny, sankce, devalvace a zdražování se čím dál více dotýkají i nákupů běžných Ukrajinců a Rusů. Kyjevské obchody podle agentury UNN prý začínají regulovat prodej základních potravin, v Rusku se největší řetězce domluvily, že zmrazí ceny „sociálně důležitých“ potravin, které poslední dobou rychle zdražovaly. 

Jakmile tuto dohodu schválí ruský protimonopolní úřad, ceny budou zmraženy na dva měsíce, napsal dnes hospodářský list Vedomosti. Řetězce k tomuto kroku prý přistupují víceméně „dobrovolně“, což u expertů budí naděje, že odložený „skok cen“ bude menší než v minulosti, kdy ceny zmrazovaly úřady. 

Pojem „sociálně důležité potraviny“ podle listu zahrnuje dvě desítky položek, od brambor, cukru a soli přes jablka, mrkev, zelí, mléčné výrobky až po kuřata, skopové, vepřové a hovězí. 

Zmrazení cen některých základní potraviny už ohlásily některé řetězce, například Dixi, Metro Cash & Carry, anebo O‘Key, a to zatím na měsíc. 

Například v obchodech Dixi od 9. února neměla zdražovat pohanka, rýže, těstoviny, slunečnicový olej, máslo, mouka, pelmeně či mražené ryby. Firma navíc slibovala, že k dalšímu nejvyhledávanějšímu zboží si nepřirazí marži větší než 15 procent, respektive v některých případech bude marže nulová. Toto „moratorium“ se týkalo například cukru, soli či vajíček. 

Růst cen v obchodech propukl vzápětí po zákazu dovozu západních potravin, kterým Rusko odpovědělo na západní sankce, zavedené po ruské anexi Krymu a po propuknutí proruské rebelie na východě Ukrajiny. Navíc rubl prudce oslabil.

Podobné opatření jako velké řetězce supermarketů chystají i některé lékárny. Skupina A.V.E., která sdružuje několik lékárenských sítí, dnes ujistila, že podnikne podobné kroky. Zmražení by se mělo týkat cen „životně důležitých“ léků pro léčbu těžkých nebo chronických onemocnění, nebo prostředků, které „jsou oblíbené u ohrožených skupin obyvatelstva“, prohlásil podle agentury AFP v ruských médiích majitel skupiny A.V.E., pod kterou spadá zhruba 730 lékáren. 

Velká část léků se do Ruska dováží. Ceny přitom kvůli propadu rublu průměrně stouply o 20 až 30 procent. Odborníci si stěžují na nedostatek některých léčiv, včetně těch proti rakovině. Není přitom výjimkou vidět seniory, jak obchází lékárny ve svém okolí a hledají, kde jsou ceny nejnižší, napsala AFP. 

Udržet ceny pod kontrolou se snaží i ruská prokuratura svými prověrkami. Jen v Moskvě koncem ledna prokurátoři odhalili, že ceny „ekonomicky neopodstatněně“ vzrostly na dvojnásobek a více u některých výrobků například v supermarketech Azbuka vkusa, Perekrjostok, Magnolia, Magnit, Billa, Spar i Dixi. 

V Kyjevě podle agentury UNN ceny základních potravin v posledních měsících také rychle rostou. Nově ale maloobchod začíná regulovat jejich prodej. „V mnoha sítích supermarketů a hypermarketů hlavního města zavedli omezení na množství sociálně důležitých potravin, které si lze při jednom nákupu pořídit,“ napsala dnes UNN. V praxi omezení znamená, že kupříkladu lze najednou koupit nejvýše dvě lahve oleje, dva balíčky pohanky, tři až pět kilogramů mouky a obdobné množství cukru. „Na chleba, rýži, brambory, masné a mléčné výrobky se omezení nezavádějí, ale výběr tohoto zboží se v mnoha obchodech výrazně zmenšil,“ dodala agentura. Prodejci prý často zaplní regály výrobky jediné, vlastní značky, ve většině obchodů se však objevují i prázdná místa na pultech. 

Newsletter