Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Ruské ropné dilema

Zatímco se svět zaměřuje spíše na debatu o zmrazení produkce ropy mezi Ruskem a OPEC, v Kremlu probíhají za zavřenými dveřmi diskuse, které budou mít mnohem větší dopad na energetický průmysl národa.

Výdělky z vývozu ropy, které jsou jedním ze základních stavebních kamenů státního rozpočtu Ruska, totiž „mizí“. Nyní však musí Kreml a firmy vymyslet nový způsob a opatření, která by nepoškodily výstup v dlouhodobém horizontu, uvedl Alexander Nazarov, analytik ropy a zemního plynu v Gazprombank. „Ruský rozpočet hladoví,“ poznamenal pro agenturu Bloomberg. „Vláda si však je vědoma, že zvýšení daní by mohlo ranit budoucí vyhlídky, nemá ale na výběr.“ Ačkoli prezident Vladimir Putin upevnil kontrolu nad těžbou ropy a zemního plynu, většina průmyslu zůstává nezávislá – řízena přes jemné balancování, které maximalizuje daňové příjmy a zároveň podporuje růst. V průběhu deseti let byla tato strategie úspěšná. Výstup vzrostl na post-sovětská maxima a pokrýval asi polovinu příjmů rozpočtu. Propad cen ropy však tuto rovnováhu zničil, takže Rusko čelí deficitu a je druhý rok v recesi.

 

Wall Street spadla, kdopak nám ji „opraví“? Dění na ropě a v čínské ekonomice rozhodně ne…

Posted by Roklen24 on Tuesday, 8 March 2016

 

V reakci na tento propad, ruští producenti omezili investice nutné k udržení produkce ropy a zemního plynu. Pokud by Kreml zvýšil daně, tento proces by se mohl ještě urychlit. Nicméně, zisky producentů jsou lákavým zdrojem dodatečných příjmů, zejména když může slabší rubl kompenzovat dopad na pokles cen ropy v dolarech.

Podle průzkumu agentury Bloomberg mezi 17 analytiky oznámí Rosneft, největší národní producent, za rok 2015 upravený čistý zisk ve výši 487 miliard rublů (6,6 miliard dolarů), což je oproti předchozímu roku zvýšení o 40 procent. U Lukoilu se očekává pokles zisku o 9,5 procenta na 4,27 miliard dolarů. Royal Dutch Shell, největší evropská ropná společnost, vykázala pokles upraveného čistého příjmu v dolarech za minulý rok o 53 procent.

Vyšší daně

Odklon od loňského postupného snižování daňové zátěže, zaváděním nových pravidel pro rok 2016, které se očekávají, má shromáždit až o 200 miliard rublů víc, než bylo původně z průmyslu plánováno, řekl loni ministr hospodářství Alexej Ulyukayev. Stát také schválil dvojí zvýšení daně z prodeje pohonných hmot. Návrh z ministerstva financí na další zvýšení daňové zátěže by mohlo odvětví v roce 2017 stát podle VTB Capital 11 miliard dolarů příjmů. Vláda však zatím neučinila k provedení návrhů žádné konečné rozhodnutí, řekl minulý měsíc vicepremiér Arkadij Dvorkoviče.

 

Ceny #ropa #Brent vystoupala nad 40 dolarů za barel. Důvody? #Roklen24

Posted by Roklen24 on Monday, 7 March 2016

Snížení investic

Kreml dal najevo, že zvýšení daní není atraktivním řešením a přistoupí k němu pouze v případě, že nebude moci vyrovnat rozpočet jinak, poznamenal Ivan Mazalov z Prosperity Capital Management. Vláda je stále schopna omezit výdaje, půjčit si, získat peníze z privatizace či požadovat vyšší dividendu ze státem kontrolovaných společností, řekl.

Výrobci na cenový propad již reagovali způsobem, který by mohl mít vliv na výstup. Lukoil loni omezil výdaje asi o 9 miliard dolarů a toto snížení plánuje udržet do roku 2017. Kapitálové výdaje Rosneftu v roce 2015 v dolarovém vyjádření ve srovnání s rokem 2014 klesly. Slabší rubl znamená, že společnost bude skutečně v letošním a příštím roce ve srovnání s rokem 2015 zvyšovat výdaje v místní měně asi o třetinu.

Stát očekává, že sedmiletá expanze na trhu v letošním roce skočí se stabilním výstupem v blízkosti úrovní z roku 2015. Nejhorší možný scénář, s kterým ministerstvo počítá, je s cenami kolem 40 dolarů za barel v roce 2020. Pak může produkce v příštích pěti až deseti letech propadnout až o 14 procent.

 

Analytici Goldman Sachs varují před současným nárůstem cen komodit. Podle nich není udržitelný.

Posted by Roklen24 on Tuesday, 8 March 2016

Drsný trh

Očekávaný růst cen ropy ve druhé polovině roku by, podle HSBC, mohl pomoci zmírnit tlak na rozpočet národa. HSBC v minulém měsíci zvýšila své doporučení na Rosneft na „držet“. Ceny však mohou jít i níž, pokud nadměrná nabídka a slabý hospodářský růst přetrvávají, poznamenává Edward Chow z Centra pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu. „Kdybych byl ruský ropný producent, zejména pokud nejsem většinově vlastněný nebo zvýhodněný vládou, tak bych se obával, že vláda bude v příštích několika letech pokračovat ve zvyšování daní,“ poznamenává Chow.

Newsletter