Rusko a Čína uzavřely dohodu o dodání plynu. Jaký je její význam?

Rusko s Čínou, po desetiletí trvajícím jednání, uzavřelo dohodu ohledně dodání zemního plynu v hodnotě více než 400 miliard dolarů, zavazující Rusko dodat 38 miliard kubických metrů zemního plynu v příštích 30 letech. Navzdory velikosti a rozsahu smlouvy tato dohoda nemusí mít výrazný krátkodobý finanční efekt, signalizuje přesto určité změny pro několik klíčových globálních problémů a to nejen v otázce energie.

Ačkoliv přesná částka dohody nebyla zveřejněna, většina analytiků se domnívá, že se blíží právě 400 miliardám dolarů. Ildar Davletshin, analytik Renaissance Capital, ve středu napsal ve svém reportu, že co se týče dohody, očekává se „omezený finanční dopad“ na hodnotu ruského Gazpromu. Mimo jiné dodává, že pokud celkový objem vývozu do Číny zůstane na 38 miliardách kubických metrů, pak stavba plynovodu do Číny může ve skutečnosti snížit celkovou hodnotu společnosti.

 

Některé tolik potřebné kapitálové investice

Keith Crane, ředitel programu Rand, zabývajícího se rozvojem životního prostředí, energetiky a hospodářství, prohlásil, že za hlavní důvod k dohodě lze považovat nutnost zdroje investičního kapitálu pro společnost Gazprom. Přestože tento kapitál bude právě z velké části sloužit k financování stavby plynovodu, měl by být použit i na jiné plánované projekty jako je například stavba South Stream plynovodu přes Černé Moře.

Dopad na trzích se zemním plynem

Jakmile bude plynovod do Číny dokončen, globální trhy se zemním plynem se budou stále více integrovat. Podle ekonomické teorie, větší integrace přináší větší efektivitu ceny, takže přímé spojení východních a západních trhů by teoreticky mělo být předzvěstí lepších tržních podmínek. Integrace je již nějakou dobu trendem na trhu se zemním plynem, avšak není žádný lepší způsob než přímé potrubí aby se tato změna mohla provést, dodal Crane v rozhovoru.

Posílení Putinovy pozice

Přestože Gazprom pravděpodobně nepocítí krátkodobý prospěch z obchodu, alespoň jeden člověk v Rusku bude sklízet okamžité zisky. Na petrohradské mezinárodním ekonomickém fóru, které začalo tento čtvrtek, se Putin může pochlubit ekonomické elitě své země, že jejich národ zůstává lákavý pro zahraniční investice, řekl Lauren Goodrich, senior analytik geopolitické zpravodajské firmy Stratfor.

Putin, který se setká s prezidentem Barackem Obamou a německou kancléřkou Angelou Merkelovou při vzpomínkové akci druhé světové války 6. června, bude moci použít fakt 400 miliardové dohody jako znamení jeho schopnosti finančně zabezpečit svojí zem tváří v tvář pokračující hrozbě západních sankcí, dodává Goodrich. 

Dynamika rusko-evropského obchodu

Podle odborníků, dohoda, kromě posílení Putinovy pozice vůči Obamovi a Merkelové, rovněž ovlivní celkový obchod s energií mezi Ruskem a Evropou. V podstatě lze říci, že Gazprom čelí monopsonii v Evropské unii, tedy stavu, kdy existuje pouze jeden subjekt na straně poptávky a zpravidla více subjektů na straně nabídky. Toto Goodrichovo tvrzení lze podložit faktem, že 80 procent veškerého odbytu Gazpromu míří na západ, přičemž evropští spotřebitelé těží z rostoucích možností k nákupu plynu.

„Je důležité, aby Gazprom získal odbytiště pro svůj zemní plynu, což platí dvojnásob v případě pokračujících rozporů mezi Ruskem a Evropou“ prohlásil v rozhovoru pro CNBC Malcolm Graham-Wood, zakládající partner energetického poradenství HydroCarbon Capital. Podle Goodricha bude dohoda pro Rusko znamenat nejen více možností, ale i donucení svých evropských zákazníků, k „alespoň udržení slušných vztahů s Ruskem“ jinak se může stát, že Gazprom přesměruje větší část své nabídky na východ.

Nový ruský přístup k Číně

Zatímco „Rusko se historicky vyhýbalo Číně, tato dohoda představuje bod zvratu v čínsko-ruských vztazích. Přestože to neznamená, že se z Ruska a Číny rázem stávají političtí spojenci, dohoda je významná z toho důvodu že se tyto dvě země stávají významnými hospodářskými partnery,“ řekl Goodrich. 

A co víc, Čína bude mít nejen energetické partnerství s Ruskem, ale Peking je momentálně uprostřed  jednání o získání podílu ve Vladivostockém terminálu Gazpromu a podle Stratfor také 19% podílu akcií v Ruské ropné společnosti Rosněfť.

Čínský důležitý podíl v Rusku

Zatímco Rusko vidí v Číně nového ekonomického partnera, Peking vidí v investicích do budoucnosti svého souseda možnost získání vlivu uvnitř Ruska, řekl Goodrich. Přesto se však bude pravděpodobně jednat o vliv ekonomický, nikoliv přímý politický. 

„Takže mnohem bezpečnější“

Snad ještě důležitější pro Peking, než podíl v Rusku, je příslib větší energetické bezpečnosti. Čínský trh s energií je „neuvěřitelně zranitelný“ řekl Goodrich. Nedávné napětí v Jihočínském moři, ve kterém Čína začala s vrtáním v blízkosti ostrovů náležících Vietnamu, jen zdůrazňuje, jak důležité je pro Peking zajistit další možnosti importu. Čína, dodává Goodrich, se tak stane „mnohem bezpečnější“ s přidanou diverzifikaci dodávek energie. Dohoda s Gazpromem pomáhá Číně řešit svou rostoucí spotřebu energie.

Newsletter