Rusko hrozí odstřižením Polska a Bulharska od plynu. Oslabil zlotý i koruna

Klíčové body

  • Podle nejnovějších informací Rusko hrozí, že během dneška zastaví dodávky plynu do Polska a Bulharska. Cena plynu roste.
  • Platba za plyn v rublech by byla v přímém rozporu s uzavřenými smlouvami s ruským dodavatelem plynu.
  • Nervozita se projevila na měnových trzích, kde vedle polského zlotého oslabují i měny v regionu.
Zdroj: Depositphotos

Rusko včera pozastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska. Dodávky byly ale dle nejnovějších informací dnes časně ráno obnoveny. Premiér Polska uvedl, že zásobníky v plynu v Polsku jsou na 76 % své kapacity. Polsko tak teoreticky může nějakou dobu bez nových dodávek vydržet. I tak se dle všeho v reakci na tento krok sešel krizový štáb. Je jisté, že napětí mezi Moskvou a evropskými zeměmi, které podporují Ukrajinu v boji proti okupaci, houstne.

Ceny plynu v Evropě po zveřejnění těchto zpráv stouply o více než 20 %. Jedním z důvodů růstu cen plynu v Evropě byly právě obavy z možné reakce Ruska na zavedené sankce a podporu Ukrajiny. Dočasné odpojení Polska a Bulharska od ruského plynu by tak bylo v zásadě potvrzení těchto obav, což by vedlo dalšímu růstu ceny. Jednotlivé země by se obratem snažily předzásobit zemním plynem a případně i LNG pro případ dalšího omezení dodávek plynu z Ruska. To by opět vytvořilo tlak na růst ceny. Lze předpokládat, že cena ostatních energetických komodit také poroste, ať už z důvodu posílení poptávky za účelem substituce plynu či posílení paniky.

Požadavek Ruska o platbách za plyn v rublech a spojená vyjednávání jsou v současné době na mrtvém bodě. Termín splatnosti prvních plateb za dubnový plyn z Ruska byl v pátek 22. dubna. Putin odmítá ustupovat a špičky Evropy se snaží najít způsob, jak situaci vyřešit. Je totiž zřejmé, že evropská ekonomika je v současné době na ruském plynu závislá. Platba za plyn v rublech by ale byla v přímém rozporu s v současnosti uzavřenými smlouvami s ruským dodavatelem plynu Gazpromem. Zástupci Polska a Bulharska zatím ve svých vyjádřeních platby v rublech odmítli. Zastavení dodávek plynu ze strany Ruska by mohla být odvetná akce.

Tato zpráva změnila atmosféru i na měnovém trhu. Polský zlotý začal okamžitě oslabovat proti dolaru i proti euru. Nervozita se však přelila i do dalších měn regionu. Vedle zlotého oslabovala také česká koruna a maďarský forint. Pokud bude situace dále eskalovat a Polsko bude odpojeno od ruského plynu, případně pokud dojde k výhružkám či samotnému odpojení dalších zemí, lze očekávat oslabení měn v regionu a také eura. V reakci na eskalaci situace by naopak mohl posilovat dolar, který běžně plní roli bezpečného přístavu v turbulentních časech na trzích.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0617 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,47 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0584 do 1,0737 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,51 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,08 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,43 až 24,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,94 do 23,20 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter