Rusko, Írán, OPEC. Moody’s srazila výhled cen ropy

Trh s ropou bude i napříč příštími ropy ovládat prudký převis nabídky nad poptávkou, zdůvodnila mezinárodní ratingová agentura Moody’s prudké zhoršení výhledu pro ceny ropy Brent i WTI. Kde leží důvody? Proč dnes ropa zotavuje z 11letých minim?

Moody’s nově předpovídá severomořské ropě Brent pro příští rok průměrnou cenu 43 dolarů za barel, americké lehké ropě WTI pak 40 dolarů za barel. Předpověď srazila z 53 a 48 dolarů. Pro roky 2017 a 2018 pak předpovídá oživení vždy o pět dolarů za barel. Brent aktuálně obchoduje u 38,5 USD/b a WTI o 37,5 USD/b.

Za hlavního viníka situace na trhu s ropou Moody‘s označuje OPEC a jeho politiku hájení tržního podílu a boje se severoamerickou produkcí místo dohody na omezení produkce. Svou těžbu ale, upozorňuje Moody’s, vystupňovalo také Rusko a situaci na trhu dále zhorší Írán po opadnutí sankcí za jaderný program. „Konec íránských sankcí může vyvážit či převážit očekávaný pokles v produkci Spojených států,“ odhaduje Moody‘s.

 

„Jednotliví hráči v rámci OPEC budou pokračovat v těžbě a produkci bez jakýchkoli omezení. Soustředí se na boj o podíl na trhu,“ uvedl viceprezident agentury Terry Marshall.

Globální poptávka po ropě příští rok dle Moody’s oživí o 1,3 milionu barelů ropy denně. Tahounem mají být ekonomiky Spojených států, Číny, Indie i Ruska.

V úterý se ceny ropy zvedají z 11letého dna, kterého dosáhly v úvodu týdne. „Jsou to jen technické nákupy. Spekulanté na pokles vybírají zisky,“ komentuje důvody pro Reuters Tamas Varga z londýnské PVM Associates. Nákupy ropy motivuje také pokles amerického dolaru na 7týdenní dno ke koši nejvíce s ním obchodovaných měn.

Newsletter