Rusko si otevírá cestu znárodnění zahraničních investic v zemi

Jako odpověď na západní sankce vůči Rusku kvůli dění na východě Ukrajiny dal ruský soud zelenou přípravě zákona, která umožní zestátnění zahraničních aktiv na území Ruské federace. Píší to The Moscow Times. Prokremelský tábor návrh zákona již ve středu posunul do ruského parlamentu. Norma zakotvuje také možnost státního odškodnění soukromým osobám, kterým by byl jejich majetek zestátněn podle cizího než ruského práva.

Italské úřady, připomíná ruský zdroj, v tomto týdnu zabavily majetek v hodnotě 30 milionů eur Arkadiji Rotenbergovi, poradci ruského prezidenta Vladimíra Putina. Je cílem amerických a evropských sankcí. Rusko chce skrze nový zákon odškodnění dle moskevského listu nabídnout těm, kdo prokáží, že se stali obětí zásahu cizího práva.

Podle Borise Němcova, který je tvrdým kritikem Kremlu, je krok cestou, jak ochránit zejména prokremelské miliardáře. „Síla přátelství. V Itálii Vám zabaví čtyři vily, byt a hotel a Váš parťák v Kremlu obratem připraví návrh zákona, který Vám to zatáhne z ruského rozpočtu,“ poznamenal na své Facebooku.

Západ na vybrané ruské činitele uvalil sankce, které svou povahou zamezují vydání víz, zmrazují aktiva v zahraničí a zamezují přístupu k západnímu kapitálu. Rusko zatím odpovědělo sankcemi na dovoz západních zemědělských produktů (zejména potravin) a pohrozilo, že odpoví tvrději a po úvaze tak, aby poškodilo západ, nikoli sebe (v narážce na povahu západních sankcí, které zasahují vývoz vlastních podniků do Ruska). Vyslovena byla například hrozba uzavření ruského vzdušného prostoru pro přelety západních aerolinek do Asie.

Má-li se naplnit hrozba znárodněním zahraničních aktiv v zemi, návrh zákona potřebuje trojí čtení v dolní komoře ruského parlamentu, jedno v horní a následně jde k podpisu prezidentovi Putinovi.

Podle čerstvé zprávy Světové banky by ruská ekonomika měla letos pod tlakem sankcí i potřebných strukturálních reforem stagnovat. 

Newsletter