Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabil nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Rusko spouští Euroasijskou hospodářskou unii

Úderem silvestrovské půlnoci a nástupem Nového roku začíná fungovat Euroasijská hospodářská unie (EAHU), propojující hospodářský prostor Běloruska, Ruska, Kazachstánu, Arménie a zanedlouho snad i Kyrgyzstánu. Uvedení integrační myšlenky ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho spojenců do praxe však zřejmě budou bránit nejen novoroční prázdniny, které v postsovětských zemích tradičně zabírají první lednovou dekádu. 

Projekt euroasijské integrace je otevřen pro kterýkoli stát na východ i západ od Ruska, ujistil před týdnem Putin na summitu EAHU v Moskvě. Veškeré problémy stojící v cestě novému hospodářskému svazku byly podle šéfa Kremlu kompromisně vyřešeny. 

Formální začátek existence EAHU od 1. ledna 2015 je zároveň vstupem do vyšších etap integrace, předpověděl ruský prezident. Mezi zájemci o spolupráci zmínil Vietnam, Turecko, Indii a Izrael. Zónu volného obchodu, která je základem hospodářských styků členských států EAHU, hodlá Rusko vytvořit i se středoasijským Uzbekistánem. 

Avšak i Putinovi nejbližší spojenci, běloruský prezident Alexandr Lukašenko a kazašský vládce Nursultan Nazarbajev, si čas od času a více či méně hlasitě stěžují, že navzdory uzavřeným dohodám a řadu let existující celní unii se dosud nepodařilo umožnit skutečně volný pohyb zboží mezi „bratrskými státy“. 

Naposledy spory mezi Minskem a Moskvou ohledně reexportu zakázaného západního zboží přes Bělorusko do Ruska vedly dokonce k zákazům dovozu běloruského masa a mléka do Ruska a k obnovení celních kontrol na hranicích obou zemí, které z formálního hlediska tvoří jedno „svazové soustátí“.

Arménie, která si pod tlakem sporu s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach a nutnosti ruského spojenectví raději rozmyslela přidružení k Evropské unie a přistoupila k EAHU, zase nemá s ostatními členskými státy spolku společnou hranici. 

Za klíčovou zemí pro budoucí hospodářskou integraci postsovětského prostoru byla donedávna považována Ukrajina. Únorový převrat, při němž byl v Kyjevě svržen proruský prezident Viktor Janukovyč, ale plány Kremlu zmařil. Nové ukrajinské vedení uzavřelo asociační smlouvu s Evropskou unií a otevřeně vyjádřilo zájem o členství v EU i v NATO. Orientace na hospodářskou integraci s Evropou je ale podle Moskvy neslučitelná s výhodami otevřeného přístupu na postsovětský trh. 

Kyjev, Tbilisi a Kišiněv letos podepsaly asociační dohody s EU, na což Moskva reagovala odvetnými ekonomickými kroky, zejména proti Ukrajině, ale i proti Moldavsku, jehož některé produkty zakázala dovážet. 

To ale nebrání šéfovi ruské diplomacie Sergeji Lavrovovi hlásat, že Rusko nemá zájem o „primitivní konfrontaci“ se Západem a usiluje o „integraci integrací“ mezi EU a EAHU s perspektivou „společného hospodářského a humanitního prostoru od Atlantiku po Tichý oceán“. 

Smlouvu o vzniku EAHU podepsali prezidenti Ruska, Kazachstánu a Běloruska v kazašské metropoli Astaně 29. května 2014. V říjnu se na summitu postsovětského Společenství nezávislých států k unii připojila Arménie. Fungovat má EAHU od dnešního dne a v květnu se má k uskupení připojit Kyrgyzstán. 

Smlouva předpokládá celní unii, která funguje již od roku 2010, volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a pracovních sil a koordinaci rozvoje klíčových hospodářských sektorů. Zavedení jednotné měny a vytvoření jednotného energetického trhu zatím pakt nepředpokládá. 

Jednotný euroasijský trh s více než 170 miliony obyvatel má podle zakladatelů být po Evropské unii, Spojených státech a Číně dalším centrem světové ekonomiky. Celkový hrubý domácí produkt čtyř integrovaných ekonomik přesahuje čtyři biliony dolarů. Klíčovou roli v novém uskupení bude hrát podle očekávání Rusko. 

„Ekonomický přínos vidět není, ale za vše platí Rusko,“ postěžoval si internetový list Gazeta.ru, podle kterého se rozšířením EAHU o další chudé postsovětské státy účet za integraci ještě zhorší. 

Newsletter