Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

Rusko-Turecko na Wall Street: pád aerolinek, růst energetiky

Americké akcie v úterý oživily z počátečních ztrát a v závěru obchodování mírně vzrostly. Po sestřelení ruského bombardéru nad turecko-syrskou hranicí rostly ceny ropy a s ní akcie v energetice. Dolů naopak zamířily akcie v odvětví cestovního ruchu. Dolar kvůli růstu napětí mezi Ruskem a Tureckem oslabil.

Dow Jonesův index vzrostl o 0,11 procenta na 17.812,19 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 zpevnil o 0,12 procenta na 2089,14 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,01 procenta a uzavřel na 5102,81 bodu.

Putin: Úder do zad nám zasadili přisluhovači terorismu

Ruský bombardér sestřelila turecká armáda. Po incidentu se mezi investory zvýšily obavy o globální bezpečnostní situaci. Ceny ropy stouply o více než dvě procenta, což podpořilo akcie v sektoru energetiky. Naopak akcie spojené s cestováním spadly, neboť americké ministerstvo zahraničí varovalo své občany před cestami do zahraničí. Cestování je podle něj nyní rizikové kvůli zvýšené hrozbě teroristických útoků.

„Když jste dneska ráno (v úterý – pozn.) přišli, každý mluvil o možné eskalaci násilí mezi Tureckem a Ruskem,“ uvedl Andrew Frankel z vedení společnosti Stuart Frankel & Co. Investoři se podle něj uklidnili, když se ukázalo, že reakce Ruska nebude tak konfrontační, jak se zpočátku obávali. Objem obchodování byl před blížícím se Dnem díkůvzdání slabý. Ten připadne na čtvrtek a Wall Street zůstane zavřena. O to více byly podle Frankela výkyvy markantnější.

Americká ekonomika podle zpřesněné vládní zprávy ve třetím čtvrtletí zpomalila v celoročním přepočtu na 2,1 procenta z jarního tempa 3,9 procenta. Rostla ale rychleji, než se původně odhadovalo. Spotřebitelská důvěra v USA naopak v listopadu podle dalších úterních dat nečekaně klesla a byla nejslabší od září 2014.

Růst americké ekonomiky: Důvod ke zvýšení sazeb v prosinci

Zpráva o důvěře a napětí mezi Ruskem a Tureckem v úterý srazilo americký dolar. Investoři víc kupovali měny považované za bezpečné útočiště v období nejistoty, například japonské jeny a švýcarské franky.

Newsletter