Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Na trzích čekejme krvavý den

Klíčové body

  • Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.
  • Výprodejem si prochází riziková aktiva, poptávka sílí po bezpečných přístavech.
  • Koruna oslabila nad 24,90 za euro, pravděpodobnost pokoření hranice 25,00 za euro je velká.
Zdroj: Depositphotos

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Výbuchy se ozývají v řadě ukrajinských měst, včetně hlavního. Ukrajinský prezident Zelenskyj vyhlásil válečný stav. Na trzích jsou vidět první silné výprodeje. Největší tlak čekejme u rizikových aktiv. Poptávka naopak sílí po bezpečných přístavech, jako je zlato nebo dolar.

Ruská strana útok odůvodňuje tím, že nemůže tolerovat hrozby ze strany Kyjeva. Lídři separatistických oblastí na východě Ukrajiny podle Kremlu požádali ruského prezidenta Putina o pomoc. Ten dal následně svolení ke speciální vojenské operaci na Donbasu. V mnoha ukrajinských městech jsou slyšet výbuchy, včetně Kyejva. Agentura Interfax informuje o vyloďování ruských vojáků v přístavních městech Mariupol a Oděsa.

Reakce trhů na otevřenou ruskou agresi je nejsilnější u rizikových aktiv. Asijské akcie odepisují ve většině více než 2 %. Stejně jsou na tom i futures evropských a amerických akcií. Poptávka naopak sílí u bezpečných přístavů, jako je například zlato nebo státní dluhopisy vyspělých zemí, v čele s USA. O více než 4 % roste cena ropy. Konkrétně ropa Brent se poprvé od roku 2014 dostala nad hranici 100 dolarů za barel. Ruská burza zasavila obchodování.

Na měnovém trhu je scénář stejný. Dolar jakožto bezpečný přístav posiluje směrem k hranici 1,1200 za euro. Sílí i japonský jen a švýcarský frank. Výprodejem si naopak prochází procyklické měny, kam spadá novozélandský, australský a kanadský dolar. Proxy tržní nálady, kterým je pár australský dolar proti japonskému jenu, klesá o bezmála procento, což potvrzuje silně rizikově averzní náladu.

V ranních hodinách oslabují i měny regionu střední a východní Evropy. O více než procento slábne proti euru polský zlotý a česká koruna. Domácí měna se posunula nad hranici 24,90 za euro. Její další oslabení nad hranici 25,00 za euro je více než pravděpodobné.

Během dnešního dne můžeme čekat silné výprodeje jak na amerických, tak i evropských trzích. Očekáváme, že dojde i na zintenzivnění problémů s likviditou, což se bude týkat zejména amerického dluhopisového trhu. Rizikem je dále posilující dolar na úkor rizikových měn, včetně koruny.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Trading View, Interfax

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter