Ruský konvoj vjel na Ukrajinu bez povolení. Místo Červeného kříže s ozbrojenci

Na Ukrajinu dnes bez oficiálního souhlasu ukrajinských úřadů vjely desítky ruských kamionů s humanitární pomocí určenou východoukrajinskému Luhansku, kde proruští separatisté vzdorují vládním silám. Kyjev vzápětí obvinil Rusko z porušení mezinárodního práva i z „přímé invaze“. Nákladní vozy nedoprovázejí představitelé Červeného kříže, jak bylo původně domluveno, ale ozbrojení separatisté. Podle posledních informací agentury Interfax vyrazilo na Ukrajinu 280 vozů.

Počty ruských vozů se však u jednotlivých zdrojů liší. Hranici podle ukrajinských pohraničníků už přejelo 145 z 262 ruských kamionů; tento celkový počet původně uvádělo ruské ministerstvo zahraničí. „Ukrajinští pohraničníci a celníci nebyli připuštěni ke kontrole nákladu,“ uvedla agentura Interfax-Ukrajina. Ruská agentura Interfax později s odvoláním na mluvčího celní správy dodala, že „ruští celníci ukončili odbavování konvoje s humanitární pomocí“ a „všech 280 vozů vyrazilo na Ukrajinu“.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil vjezd ruského konvoje do země bez celní kontroly a bez doprovodu Červeného kříže za „do nebe volající porušení mezinárodního práva“. Slíbil však, že Kyjev udělá vše možné, aby situace neměla vážné následky.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle ITAR-TASS oznámil, že o situaci jednali šéfové prezidentských kanceláří obou zemí a vyslovili se pro co nejrychlejší doručení humanitární pomoci, aby se zabránilo incidentům.

„Říkáme, že je to přímá invaze,“ prohlásil před novináři šéf ukrajinské tajné služby SBU Valentin Nalyvajčenko, podle kterého jde o „vojenská vozidla pod cynickým maskováním Červeného kříže“. „Humanitární konvoj“ podle něj představuje „přesně naplánovanou a nebezpečně riskantní provokaci proti Ukrajině s drzým a cynickým využitím respektovaného Mezinárodního výboru Červeného kříže“.

Ukrajina se nicméně podle šéfa SBU vynasnaží nenechat se zatáhnout do provokace, aby se vyvarovala obvinění, že proti konvoji uplatnila sílu.

„Odpovědnost za bezpečnost ruského konvoje pohybujícího se po území, které dočasně nekontrolují ukrajinské síly, leží výlučně na Rusku,“ upozornil mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo partnery, aby odsoudili „nezákonné a agresivní kroky“ ruské strany, odporující mezinárodním pravidlům i dosaženým úmluvám. Kyjev varoval i před možnými provokacemi: konvoj totiž jede po silnici, kterou rebelové ostřelují z minometů.

Povstalci slíbili, že palbu přeruší i bez oficiálně vyhlášeného příměří. „Děláme to v zájmu obyvatel Luhanska, aby mohli bez překážek dostat humanitární pomoc,“ řekl ruské agentuře Interfax nejmenovaný člen povstaleckého vedení. Cesta od hranic do Luhanska je dlouhá více než 60 kilometrů.

Kamiony na ukrajinské území vjely poté, co Moskva oznámila, že není ochotna dál tolerovat jakékoli zdržování humanitárního konvoje a že kolona se začíná přesouvat k Luhansku. „Všechny záminky pro zdržování dodávky pomoci do zón v situaci humanitární katastrofy byly vyčerpány. Rusko se rozhodlo jednat. Náš konvoj s nákladem humanitární pomoci se dal do pohybu směrem k Luhansku,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Prezident Vladimir Putin byl informován, že konvoj se posunul směrem k Luhansku, kde spolu svádějí boje proruští separatisté a ukrajinské vládní síly, citovala agentura RIA Novosti mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova.

Kamiony podle Moskvy vezou obyvatelům obleženého Luhanska téměř 2000 tun humanitární pomoci. Ukrajinské úřady ovšem v minulých dnech opakovaně vyjadřovaly pochybnosti o skutečné povaze konvoje. Panovaly obavy, že místo strádajícím obyvatelům je ve skutečnosti určen proruským separatistům na východě Ukrajiny a že převáží vojenské dodávky. Moskva taková obvinění popírá.

V bojové zóně na východě Ukrajiny na humanitární pomoc čekají desetitisíce lidí. Ruská pomoc je určena především obyvatelům bašty separatistů Luhansku a jeho okolí, kde ukrajinská armáda stále svádí prudké boje se vzbouřenci. Město je 20 dní v obležení a mimo jiné se potýká s přerušením dodávek vody a elektřiny.

Newsletter