Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Ruský rubl na historických minimech

Ruský rubl klesá druhý den po sobě a dostává se tak na nová historická minima. Výprodej ruské měny je z velké části zapříčiněn zvýšenou pravděpodobností, že Rusko bude čelit novému kolu ekonomických sankcí a stále se vyostřující krizi na Ukrajině.

Měna oslabila o 0,9 procenta na 37,501 rublu za americký dolar, udávajíc nejnižší kurz ruské měny vůči americkému dolaru v historii. Pokles zaznamenávají i ruské 10leté dluhopisy, jejichž výnos roste až o 11 bazických bodů na 9,91 procenta a dostává se tak na své pětileté maximum. Ruský akciový index MICEX klesl o 0,2 procenta.

Proruští rebelové po postupu směrem k městům Novoazovsk a Mariupol v oblasti Černého moře napadli dvě ukrajinské lodě, střežící pobřeží. K útoku došlo jen několik hodin poté, co zástupci Evropské unie schválili záměr uvalení nových sankcí na Rusko. Stále se prohlubující krizová situace na Ukrajině je tak katalyzátorem pro pokračující pokles ruské měny, jenž v minulém měsíci zaznamenala největší propad ze všech rozvinutých měn.

„Obavy z nových sankcí ze strany Evropské unie oslabují rubl,“ řekl Vladimir Miklashevsky, stratég z Danske Bank v Helsinkách. „Rebelům se daří v jejich tažení východní Ukrajinou, takže z perspektivy Evropské unie konflikt eskaluje,“ dodal.

„Zatímco Rusko nebude vojensky zasahovat na Ukrajině, je nereálné požadovat, aby rebelové odložili zbraně,“ řekl dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.  

Rubl v letošním roce propadl již o 12 procent vůči dolaru a po argentinském pesu je tak nejvíce klesající měnou ze všech 24 měn rozvojových zemí sledovaných agenturou Bloomberg. Směnný kurz ztratil 0,9 procent vůči euru a ocitá se tak na úrovni 49,1955 za euro.

Riziko recese

Nejvyostřenější vztahy Ruska s USA a jeho spojenci od dob studené války omezují ekonomický růst v zemi se 143 miliony obyvateli. Podle průzkumu agentury Bloomberg ruská ekonomika propadne ve třetím čtvrtletí tohoto roku o 0,2 procenta.

Měna by musela oslabit o další 3,8 %, aby dosáhla hranice 44,40, jenž by přiměla ruskou centrální banku k přijmutí opatření k její podpoře. „Rubl může nyní reagovat na vnější podmínky bez toho, aby cenový pohyb limitovala intervence centrální banky,“ řekl Dmitrih Polevov, hlavní ekonom ruské pobočky ING.

Se slabším rublem výrazně vzrostou příjmy ruských vývozců, zatímco náklady zůstanou na stejné úrovni. Na druhé straně, situace je negativní pro ruského největšího prodejce potravin, jenž ztratil 1,5 procenta s tím, jak slabší rubl posílil náklady na dovoz pro ruské supermarkety. Pokud bude rubl i nadále slábnout, mohlo by to výrazně poškodit ruské firmy, jenž mají svůj byznys postavený na importu.

 

Newsletter