Ruský rubl v problémech. Válka si bere daň na ruské ekonomice

Klíčové body

  • Rubl oslabil nad hranici 100 rublů za dolar.
  • Spouštěčem razantního oslabení bylo odstartování dalšího zvýšení výdajů na zbrojení, které výrazně zhorší obchodní bilanci Ruska.
  • Ruská centrální banka v reakci razantně zvýšila úrokové sazby a diskutuje limity na kapitálové toky. Oslabování rublu prozatím zpomalilo.
Zdroj: Shutterstock

Ruský rubl je v problémech a z pohledu vývoje kurzu v posledním roce patří mezi jednu z nejhorších měn. V posledním roce oslabil o více než 25 %. Prolomení hranice kurzu 100 rublů za dolar vedlo ke svolání mimořádného zasedání centrální banky v Rusku. Její rada na tomto zasedání obratem rozhodla o navýšení úrokových sazeb o 350 bazických bodů na 12 %. Jedná se o druhé zvýšení úrokových sazeb po sobě a zároveň o nejrazantnější navýšení sazeb od začátku války na Ukrajině. Ruská ekonomika je stále v horším stavu, což se odráží na kurzu rublu.

Ruská ekonomika má dlouhodobě spousty problémů. Vedle demokratického deficitu můžeme mluvit o oligopolní struktuře v řadě sektorech tamní ekonomiky, zastaralých technologiích, závislosti na vývozu komodit a spousty dalších. Tamní ekonomika je navíc velmi negativně postižena přes rok a půl trvající válkou, kterou Putin vyvolal. Finanční prostředky jdou na vojenskou techniku a válečné výdaje, místo investic do inovací, infrastruktury, vzdělávání, zdravotnictví a dalších oblastí, kde chybí peníze. Rusku zároveň chybí pracovní síla, což výrazně brzdí tamní ekonomiku a prohlubuje její problémy. Aby ne, když nejen mladí, zdraví a silní muži místo do práce musí do války.

Výše uvedené problémy jsou přítomny delší dobu. Proč tedy rubl skokově oslabil v posledních dnech? Oslabení rublu odstartovalo spuštění velmi nákladného plánu na zvýšení výdajů na zbrojení v Rusku. To mimo jiné znamená dramatické navýšení dovozu. Ať už se bavíme o k boji připravené vojenské technice, důležitých součástkách, nebo zboží a službách každodenní spotřeby. Vedle toho situace stále více nasvědčuje tomu, že válka na Ukrajině bude trvat delší dobu a problémy ruské ekonomiky se budou prohlubovat. Nezapomínejme, že se zástupci Ruska sice snaží tvářit jako světová velmoc, ale HDP Ruska je srovnatelné s HDP Itálie.

Výsledek je jasný. Tlak na zhoršení obchodní bilance, který vede k oslabení kurzu. Tento vztah je relativně složitý. Pokud jej ale velmi zjednodušíme, tak při tak výrazném nárůstu importu musí dojít k směně domácí měny za zahraniční, aby bylo možné za dovezené zboží a služby zaplatit. Tento zvýšený přísun domácí měny na zahraniční devizový trh vzhledem k poptávce může vést ke snížení hodnoty domácí měny. Započítejme do toho výpadky exportu energetických komodit na evropské a další trhy a vidíme smrtící koktejl pro kurz rublu.

Po oslabení rublu se kritice nevyhnulo vedení tamní centrální banky. To účastníkům trhu příliš důvěry v ruskou měnu také nepřidá. Ruská centrální banka na mimořádném zasedání zvýšila úrokové sazby o 3,5 procentního bodu na 12 % a diskutuje možnosti zavedení limitů na kapitálové toky. Ruský rubl i po zvýšení sazeb nejdříve dále oslaboval. Nakonec se vrátil pod kurz 100 rublů za dolar. Lze předpokládat, že tlaky na oslabení rublu budou přetrvávat. Nelze proto vyloučit další sérii oslabení rublu a další zásah centrální banky.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0920 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,05 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0872 do 1,0980 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,08 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,08 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,04 až 24,23 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,94 do 22,24 USDCZK.**

*RoklenFX nevypořádává rublové transakce a platby do Ruska.

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter