Rusnok a spol. drží kormidlo pevně. Politika ČNB beze změny

AKTUALIZOVÁNO – Bankovní rada České národní banky dnes rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR.

„ČNB dostala od svého listopadového měnově politického zasedání dva předčasné vánoční dárky. Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem došlo ke stahování kapitálu z rozvíjejících se trhů a investoři zavírali i pozice v České republice. To zmírnilo tlak na kurzový závazek a ČNB tak nemusela v listopadu a v prosinci zatím výrazněji intervenovat. Navíc domácí inflace výrazně zrychlila a díky zdražování v restauracích po zavedení elektronické evidenci tržeb se dá očekávat, že ceny dále porostou,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy ČNB také musí reflektovat zrychlující, ba „bublající“ růst cen nemovitostí, které podle jejich nedávného výroku nejsou již fundamentálně opodstatněné, což je jedním z důvodů, proč ČR jako teprve druhá země EU – po Švédsku – stanoví od 1. ledna 2017 kladnou úroveň sazby proticyklické kapitálové rezervy. Svého inflačního cíle ČNB dosáhne nejpozději v prvním čtvrtletí příštího roku.

„ČNB sice tvrdí, že bude při opouštění intervenčního režimu transparentní, ale to je oxymorón. Prakticky je velice obtížné ukončovat takový závazek a hrát přitom s trhy ´úplnou rovinu´. Je to teoreticky možné, ale za cenu akumulace zbytečně velkého objemu devizových rezerv a tedy větší než nutné budoucí ztráty ČNB. Proto ČNB trhy „překvapí“. Proto je nyní stále pravděpodobnější ukončení intervenčního režimu už ve druhém čtvrtletí roku 2017, jakkoli ČNB nyní deklaruje, že „exit“ realizuje až ve třetím nebo čtvrtém kvartálu,“ naznačil Kovanda.

Centrální bankéři se rozhodli ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %.

Dnešního zasedání se nezúčastnil člen bankovní rady Tomáš Nidetzký.

Co zaznělo na tiskové konferenci?

Bankovní rada České národní banky dnes zopakovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Na tiskové konferenci po dnešním jednání rady to řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

„Dnešní jednání spíše demonstrovalo silný konsenzus na dosavadním uvažování ohledně nastavení měnové politiky, a to v tom smyslu, že reálnost exitu se posílila. A řekl bych, že pochybnosti u členů bankovní rady kolem exitu jsou již minimální,“ uvedl guvernér.

Zároveň uvedl, že bankovní rada nemá potřebu nyní reagovat na poslední kroky Evropské centrální banky. Ta na počátku prosince rozhodla prodloužit program nákupů dluhopisů minimálně o devět měsíců, tedy do konce příštího roku. Zároveň ale rozhodla o snížení měsíčního objemu odkupu. „Zdá se, že v tuto chvíli pro naše rozhodování žádný bezprostřední dopad chování ECB nemá. Byli jsme na takové rozhodnutí připraveni. Ten dopad na ČR bych nepřeceňoval a ani nevidíme potřebu na to v naší politice momentálně reagovat,“ uvedl Rusnok.

Rada rovněž podle guvernéra dnes diskutovala o možném zavedení záporných úrokových sazeb jako podpůrného nástroje při ukončení intervencí. „Ale ten názor nebyl většinový a zvítězil názor, že v tuto chvíli to není realistické. Ale nevylučujeme to z našeho repertoáru,“ uvedl Rusnok.

Bankovní rada také zopakovala, že případné posílení kurzu po opuštění intervenčního režimu bude tlumeno mimo jiné zajištěním kurzového rizika ze strany vývozců během trvání závazku, stejně jako uzavíráním korunových pozic finančních investorů. „ČNB bude navíc připravena intervenovat za účelem zmírnění případných kurzových výkyvů,“ uvedl Rusnok.

Inflace se podle Rusnoka zvyšuje, nadále se však nachází pod dvouprocentním cílem ČNB. K udržitelnému plnění cíle, které je podmínkou pro návrat do standardního režimu měnové politiky, dle stávající prognózy dojde počínaje polovinou příštího roku, uvedl guvernér. Bankovní rada přitom podle Rusnoka vyhodnotila případná rizika pro prognózu ČNB jako vyrovnaná.

Bankovní rada dnes opět nechala úrokové sazby na minimech. Rozhodnutí o zachování sazeb bylo jednomyslné, detaily rozhodnutí o intervenčním režimu ČNB nezveřejňuje.

Newsletter