Rusnok: Chci jednorázový konec intervencí. Ne negativní sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok by si přál jednorázové ukončení intervenčního režimu na české koruně proti euru, čeká ale kolem scénáře živou debatu. V české ekonomice by se chtěl vyhnout zavedení negativních úrokových sazeb. Uvedl to pro DVTV a Bloomberg.

„Vliv oslabování koruny se přeceňuje, jde o jednotky procent. Je to proto pro ekonomiku strašně slabá droga a potvrzuje se, že zavedení intervencí bylo správné,“ řekl Rusnok v DVTV. Česká ekonomika dle něj stále potřebuje uvolněné podmínky a podle Rusnoka je teď čas na významné státní investice, zejména v oblastech, kde „víme, že se nemůžeme splést, jako je třeba dokončení infrastruktury“.

Na adresu ministra financí Babiše uvedl, že je v zásadě dobrý hospodář a kritizovat teď kontrolní hlášení a EET je laciné.

Proč Rusnok odmítá negativní sazby? „Jejich pozitivní efekty jsou omezené a zároveň s sebou nesou řadu negativních dopadů pro stabilitu finančního sektoru,“ řekl Rusnok pro Bloomberg v polské Krynici.

ING vsadila na posílení koruny. Utne ČNB intervence před půlkou 2017?

Také podle nového člena bankovní rady Vojtěcha Bendy nejsou negativní úrokové sazby preferovanou volbou ČNB. Přesto v prezentaci, která byla zveřejněna na webu ČNB připustil, že jako případné bránění kurzového závazku na koruně proti euru, pokud by nutnost takové varianty nastala, použity být mohou.

Budou intervence ČNB proti koruně po srpnu atakovat 600 miliard?

Podle názoru jeho a ekonoma ČNB Holuba ve společné prezentaci by úrokové sazby na trhu měly zamířit vzhůru poté, co se devizový trh stabilizuje po odchodu ČNB z intervenčního režimu. Česká ekonomika podle nich již zamířila ke svému potenciálnímu výstupu a propad trhu práce se podařilo odvrátit. Výsledkem je dle nich stabilizace jádrové inflace kolem úrovně jednoho procenta.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter