Rusnok (ČNB): Koruna bude posilovat. Počkáme si však týdny, možná i měsíce

AKTUALIZOVÁNO – Byť si koruna během minulého týdne dvakrát po sobě sáhla na původní intervenční hranici 27,00 za euro, postupem času bychom se měli dočkat pozvolného posilování. V rozhovoru pro týdeník Respekt to řekl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

„Existují důvody pro postupné posílení koruny,“ potvrdil Rusnok. „Hlavním z nich je fakt, že česká ekonomika roste rychleji než ta evropská,“ dodal.

Co se však týče odhadování konkrétní výše kurzu, zůstává šéf ČNB „nohama na zemi“.

„Veškeré odhady o tom, zda bude zítřejší kurz o korunu výše či níže považuji za zbytečné,“ řekl bankéř. „Trh si potřebuje najít tu správnou úroveň. Centrální banka jej ale nechce během hledání nové rovnováhy nikterak ovlivňovat. Pravdou je, že tento proces nějakou dobu potrvá – možná to budou týdny, možná dokonce i měsíce.“

Na adresu spekulantů pak guvernér uvedl, že většina z nich by měla korunový trh postupně opustit. „Nejdříve je však nutné si uvědomit, že nikdo nezná podíl těch, kteří chtějí své pozice opustit co nejrychleji. Za druhé je dobré vědět, že úplně všichni spekulanti určitě neodejdou. Expozice zahraničních investorů na koruně tak může zůstat mnohem větší, než bývala v minulosti,“ dodal Rusnok.

Koruna si během dnešního rána připisuje první zisky. Hlavním motorem optimismu jsou v tomto případě výsledky prvního kola francouzských prezidentských voleb, kde nejvíce hlasů obdržel centrista Emmanuel Macron (23,75 hlasů), jako druhá pak skončila kandidátka Národní fronty Marine Le Penová (21,53 % hlasů). Aktuálně se česká měna obchoduje o více jak 0,1 % silnější na 26,85 EURCZK.

Vzhledem k tomu, že výsledek francouzských voleb nepřinesl žádný „extrém“ – zvítězil „neradikální“ kandidát, a to s poměrně výrazným náskokem – trhy by měly reagovat převážně růstem. To se týká nejen evropských akcií, ale především eura, případně pak i české koruny.

Sečteno, podtrženo. Francii čeká boj Macron vs. Lepenová. Euro výrazně sílí

Newsletter