Rusnok i Tůma: Je dobře, že Sobotka otevřel debatu o přijetí eura

AKTUALIZOVÁNO – Guvernér České národní banky Jiří Rusnok i exguvernér Zdeněk Tůma se shodli na tom, že je dobře, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) otevřel debatu o přijetí eura. Řekli to dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Rusnok velice vítá, že Sobotka debatu o přijetí evropské měny otevřel již před volbami. Podle něj to je klíčová debata o směřování české ekonomiky. „Je to věc, o které by měli, byť nepřímo, rozhodovat voliči,“ uvedl Rusnok.

Upozornil na to, že eurozóna je jiná než v roce 2004. Vznikly nové záchranné mechanismy, nové povinnosti pro členy. „Je to jiná eurozóna, takže je fér podle mě politicky znovu tuto věc probrat a říct občanům všechny možné souvislosti, které to má, kromě toho, že je to technická záležitost zafixování kurzu vlastní měny. A já jsem na tu debatu připraven,“ dodal bývalý guvernér a premiér úřednické vlády Rusnok.

„Euro je pro mě jen zafixování kurzu. Jak fixní kurz, který má celá řada po zemí v celém světě, tak plovoucí kurz, jsou obojí legitimní režimy měnové politiky. Nemění nic na výkonnosti ekonomiky,“ uvedl Tůma.

Debata o přijetí eura by dle Tůmy měla být politická. „Ze strany politiků tuto debatu postrádám,“ uvedl bývalý guvernér. Rychlé dohánění vyspělých ekonomik je podle Tůmy passé. Česko poroste mírně rychleji. Potřeba kurzového kanálu tak bude daleko menší než v minulé dekádě.

Dodal, že osobně by se euru nebránil, při provázanosti s eurozónou, s Německem, nevidí příliš silné argumenty pro autonomní měnovou politiku, byť se může hodit. „Koneckonců i otázka bankovní unie je dnes velmi politické téma. Většina bank u nás má matky v zemích eurozóny, takže spolupráce s Frankfurtem, ECB a měnovým dohledem musí být velmi těsná tak jako tak,“ řekl Tůma.

Euro je oficiálním platidlem v 19 z 28 států Evropské unie a v šesti dalších zemích mimo EU. Vstupem do Evropské unie se také Česko zavázalo přijmout jednotnou evropskou měnu po splnění maastrichtských kritérií. Euro začalo v devizové (virtuální) podobě platit 1. ledna 1999, přičemž ve valutové podobě bylo zavedeno do oběhu 1. ledna 2002 a tak nahradilo dříve platné měny používané ve státech eurozóny.

Newsletter