Rusnok: Inflace je příznivá, další ukazatele už tolik ne

AKTUALIZOVÁNO – Česká národní banka je v nové situaci. Končí takzvaný tvrdý závazek, začíná měkký. Z hlediska inflace je situace spíše příznivá. Z hlediska některých jiných ukazatelů už tolik ne. Novinářům to dnes po tiskové konferenci řekl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

„Když vezmu ekonomický růst, nebo růst mezd, tak tam některé poslední ukazatele nebyly tak optimistické,“ uvedl Rusnok s tím, že ČNB zůstává pod velkým tlakem eurozóny. A to v tom smyslu, že politika Evropské centrální banky je mimořádně uvolněná. „Musíme být se zpřísňováním velmi opatrní. Takže proto se teď nechceme vázat žádnými časovými omezeními. Indikaci už v tomto směru nepotřebujeme dávat,“ řekl Rusnok.

Guvernér uvedl, že dnešními kroky ČNB ovlivňuje inflaci za rok, za rok a půl. „Tak tam vidíme jisté nejistoty. Poměrně citelné nejistoty ohledně inflačního vývoje, kdy by se mohlo stát v případě shody okolností, kdy by se několik antiinflačních rizik spojilo v nějaké intenzivní synergii tak, že budeme velmi brzy znovu čelit podobné situaci, jaké čelila ČNB někdy v roce 2013,“ uvedl Rusnok.

„Velmi neradi bychom se vraceli k používání podobných nástrojů. Samozřejmě na dlouhém horizontu by se to nedalo vyloučit. Nás zajímá horizont rok, rok a půl až dva. Tam stoprocentní jistotu nemáme. Proto zatím závazek vidíme jako užitečný,“ řekl novinářům guvernér.

„Na příštím zasedání bankovní rady ČNB bychom se podle našeho odhadu dalšího prodlužování dočkat neměli. Inflace se totiž nachází vysoko nad dvěma procenty a naše prognóza i výhled ČNB ukazují, že by se nad inflačním cílem měla udržovat i v následujícím roce a půl,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Dodal, že bankovní rada dnes dokonce ze svého prohlášení vypustila svou předpověď o pravděpodobném načasování ukončení závazku. Hodnocení rizik aktuální prognózy je proinflační. To vše naznačuje spíše dřívější ukončení závazku. „My tak posouváme naši předpověď o konci kurzového závazku na duben. Vzhledem ke kalendáři státních svátků se nám jeví čtvrtek 20. dubna jako vhodné datum, ale vyloučit se nedá ani příští týden,“ uvedl Zeisel. 

Režim devizových intervencí ČNB zahájila v listopadu 2013. Od té doby do konce ledna intervenovala v objemu zhruba 1,3 bilionu korun.  

Newsletter