Rusnok: Konec intervencí? Budou speciální jednání

Bankovní rada České národní banky dnes konkrétní scénáře ukončení kurzového závazku neřešila. Bankéři budou konec intervencí řešit na speciálních jednáních, které se uskuteční v horizontu týdnů až měsíců. Serveru Roklen24 to po jednání rady řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Dodává také, jak by mohl kurz koruny k euru po ukončení závazku vypadat.

Guvernér uvedl, že dnes se bankéři zabývali hodnocením nové makroekonomické prognózy. Zopakoval, že nejpravděpodobnější odhad konce devizových intervencí je v polovině letošního roku.

KB: Korunu po exitu asi čeká zvýšená volatilita, posílení nejisté

K tomu, aby ČNB začala zvažovat ukončení kurzového závazku, Rusnok na tiskové konferenci řekl, že je potřeba pečlivě sledovat vývoj inflace, aby bylo jasné, že tlak na její růst sílí, nebo naopak ochabuje. Co se týče vývoje eurokoruny po ukončení závazku, rizika existují v obou směrech. K oslabení české měny může přispět především její překoupení. Stále však platí, že je banka připravena vyhlazovat „po-exitový“ vývoj. Rusnok pak dále řekl, že banka nemá nikterak nastavený strop pro objem devizových rezerv.

Newsletter