Rusnok: Konec intervencí ČNB? Může se stát cokoliv

AKTUALIZOVÁNO – O konci režimu kurzového závazku může bankovní rada ČNB rozhodnout na řádném i mimořádném zasedání. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg to dnes uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Dodal, že klíčové k ukončení intervencí bude robustní plnění inflačního cíle.

„Jsme flexibilní instituce, o nastavení měnové politiky můžeme rozhodnout na kterémkoli zasedání rady. Takže přirozeně může nastat jistý moment překvapení,“ uvedl Rusnok. Potvrdil také, že bankéři režim neukončí do konce 1. čtvrtletí. Poté se může stát cokoliv, dalo by se říci, ačkoliv pro exit se stále jako nejpravděpodobnější jeví polovina letošního roku.

Podle Rusnoka centrální bankéři intervence neukončí jen kvůli tomu, že tempo růstu cen bude mírně nad 2procentním cílem. „Domníváme se, že pokud inflace mírně překročí cíl, v rámci tolerančního pásma, tak to bude správný přístup pro ukončení režimu devizových intervencí,“ dodal guvernér.

Rusnok rovněž uvedl, že trhy mohou být po uvolnění závazku poměrně turbulentní. Žádné výrazné odchylky od prognózy zatím nevidí. Stejně jako jako žádný hlavní faktor pro ukončení režimu kurzového závazku.

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR. Od té doby do konce roku 2016 nakoupila eura za 900 miliard korun.

Nezávisle na Rusnokově vyjádření byl zveřejněn aktuální odhad agentury Reuters ohledně vývoje koruny vůči euru. Většina dotázaných analytiků (17 z 20) vidí zpevnění koruny pod aktuální úroveň 27,00 EURCZK do konce srpna. Medián se k tomu samému dat pohybuje na 26,45 koruny za euro, ke konci února 2018 pak dosahuje 25,90 EURCZK.

Pouze osm z dotazovaných analytiků pak uvedlo, že by koruna mohla zpevnit pod intervenční hranici 27,00 EURCZK již ke konci května, což jasně značí intervenční exit během druhého čtvrtletí 2017.

Newsletter