Rusnok: Koruna je v časové řadě pevnou, stabilní měnou

Koruna je v časové řadě pevnou, stabilní měnou. V průběhu naší pohnuté historie velice dobře odolávala všem nejistotám a zmatkům, tradičně patřila a stále patří k stabilním měnám. Od roku 1993 koruna trvale posilovala vůči všem hlavním měnám. V rozhovoru pro sobotní vydání denníku Právo to řekl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

A dodal, že to u měn není běžné ani automatické. „Libru jsme mohli koupit jeden čas také za 60 korun a dnes za polovinu, dolar místo až 40 korun stojí kolem dvaadvaceti. Snad jen k švýcarskému franku je kurz roky stabilní,“ řekl deníku guvernér ČNB. Koruna se podle něj vyvíjí standardně, její vývoj nemusí nikoho znepokojovat. Nejprve po opuštění intervenčního režimu posílila o pět až šest procent. Od té doby je kurz koruny stabilní, či jen mírně oslabil. Oslabení přitom nemá co do činění s vývojem reálné české ekonomiky. Oslabení jde na vrub situace na světových finančních trzích, míní Rusnok.

„Od jisté doby, co Fed začal zvyšovat úrokové sazby a co se projevují určité geopolitické nejistoty, nastal přesun finančního kapitálu ze zemí, jako jsme my, na velké trhy, a to zejména do amerického dolaru. Ten v současnosti nabízí mnohem vyšší zhodnocení než jiné měny, včetně koruny. To jsou důvody, proč koruna přestala posilovat,“ shrnul v rozhovoru pro Právo Rusnok.

Českou měnu čeká po celkem nudném posledním srpnovém týdnu událostmi nabitý první zářijový týden. Žezla se ujmou statistici. Postupně zveřejní průměrné mzdy za 2. čtvrtletí, a to v úterý. Ve středu to bude maloobchod za červenec a ve čtvrtek pak statistický „trojboj“ za stejný měsíc – průmysl, stavebnictví a zahraniční obchod. Dnes také ministerstvo financí zveřejní státní rozpočet ke konci srpna.

Nový týden zahajuje koruna na 25,75 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,70 až 25,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,97 až 22,17 USDCZK.* 

Eurodolar zažil mnohem pestřejší týden než česká měna. Na jeho počátku se obchodoval blízko úrovně 1,1600 EURUSD, aby během týdne oslabil až na 1,1733 EURUSD. Později ale ztráty postupně korigoval.

V pátek dolar posiloval. Investoři na zelené bankovky po neúspěšném konci obchodních jednání Kanada a USA spoléhali jako na bezpečnou měnu. Jednání o obchodní dohodě, která měla nahradit dohodu o volném obchodu (NAFTA), koncem týdne ztroskotalo. Jednání mají být obnovena ve středu. 

V USA se dnes z důvodu státního svátku neobchoduje. Pozornost investorů se tak zaměří na tzv. emerging markets. V Turecku bude zveřejněna inflace, index spotřebitelských cen by dle konsensu měl v srpnu zrychlit růst na 17,6 procenta. Argentina oznámí nový fiskální plán. Argentinské peso letos oslabilo již o 50 procent a tamní centrální banka zvýšila ve čtvrtek hlavní úrokovou sazbu na 60 procent.

Hlavní událostí prvního zářijového týdne bude pro americkou měnu až pátek, kdy ministerstvo práce zveřejní non-farm payrolls a míru nezaměstnanosti za srpen.

Dolar se aktuálně vůči euru obchoduje na 1,160 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 95,11 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl dle naší predikce pohybovat v rozmezí od 1,158 do 1,172 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter