Rusnok: Koruna má zůstat nad 27 za euro, než bude 2% inflace

Česká národní banka by mohla prodloužit období intervencí proti koruně, kdy ji nenechá posílit pod 27 korun za euro, až do roku 2017. Vyplývá to z vyjádření člena bankovní rady Jiřího Rusnoka, kterého citují Hospodářské noviny. Rusnok uvedl, že politiku slabé koruny by ukončil „až uvidíme, že jdeme robustně nad náš inflační cíl“. Podle aktuální prognózy ČNB se inflace dostane nad dvě procenta až v lednu roku 2017.

Rusnoka jmenoval do bankovní rady současný prezident Miloš Zeman a podle svých březnových vyjádření by ho rád viděl i v čele ČNB. Pravděpodobný příští guvernér, který příští léto vystřídá Miroslava Singera, má přitom zjevně na intervence odlišný názor než Zeman, který se vůči zásahům národní banky vůči koruně ostře vymezuje.

Za jakých okolností by Rusnok ukončil politiku slabé koruny? „Až uvidíme, že jdeme robustně nad náš inflační cíl a za normálních okolností bychom měli sáhnout na úrokové sazby a ekonomiku ochladit.“ Pokud tedy předpovědi centrální banky opakovaně ukážou, že ceny za následující rok až rok a půl porostou o více než dvě procenta, měla by ČNB ukončit režim slabé koruny.

Rusnok: ČNB má dost síly na další intervence

Předpokládaný horizont pro ukončení intervencí proti koruně je v současnosti polovina příštího roku, přičemž ekonomické modely ČNB uvádějí horizont až konce roku 2016. Pokud by ale Rusnok stanul v čele ČNB, období intervencí by se mohlo dále prodloužit. Z původního složení bankovní rady, která projde v příštím roce obměnou, zůstanou viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík.

Zeman již opakovaně vyjádřil, že do bankovní rady nejmenuje lidi, kteří podporují oslabení měny, a sám je zastáncem vstupu ČR do eurozóny.

Euro, koruna a proč se investoři perou o český dluh

Bankovní rada ČNB zahájila devizové intervence 7. listopadu 2013, předtím naposledy intervenovala v roce 2002. Cílem centrální banky bylo oslabit korunu a uvolnit tak ještě více měnové podmínky. Kurz české měny se před zákrokem pohyboval kolem 25,50 koruny za euro, ČNB se rozhodla držet jej pomocí intervencí poblíž hladiny 27 korun za euro.

Svého cíle, tedy udržení požadovaného kurzu koruny, dosahuje ČNB prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechává kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na trhu.

Centrální banka zasahovala proti silné koruně v červenci poprvé od zahájení intervencí v listopadu roku 2013, když tehdy nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun. V červenci provedla ČNB na devizovém trhu intervence proti posilující koruně za zhruba 28 miliard korun.

Newsletter