Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Rusnok: Kurz koruny před intervencí se nevrátí. Zhoršení prognózy nevylučuji

Člen bankovní rady České národní banky Jiří Rusnok považuje extrémně nízké úrokové sazby a kurzový závazek pro korunu v současných podmínkách za adekvátní. Navzdory signálům, že česká ekonomika nebude v příštím roce růst tak silně, jak se předpokládalo. Vyplývá to z rozhovoru, který poskytl deníku The Wall Street Journal.

Nejčerstvější člen bankovní rady ČNB, který k 1. březnu letošního roku nahradil Evu Zamrazilovou, řekl, že plně podporuje měnovou politiku spočívající v udržení slabého kurzu koruny nejméně do začátku roku 2016. Intervence proti koruně, které ČNB spustila v listopadu loňského roku stanovením závazku 27 Kč za euro, jsou podle Rusnoka potřebné k ochraně křehkého zotavování ekonomiky. Dodal ovšem, že potřebu dodatečné devalvace koruny nad současnou hranici nevidí.

27 korun za euro je adekvátní

„Současný režim směnného kurzu s dolní hranicí 27 Kč za euro zůstane. Není žádná relevantní skutečnost, která by dle mého názoru měla vést ke změně našeho názoru, a myslím, že stanovený závazek je přiměřený,“ řekl někdejší premiér dočasné vlády.

ČNB na svém posledním měnově-politickém jednání 31. července ponechala nastavení měnové politiky beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %, v souladu s očekáváním. Bankovní rada rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR. Zásadním sdělením byl posun závazku intervenovat na koruně nejméně do roku 2016, což Rusnok v rozhovoru potvrdil. Podle guvernéra ČNB Miroslava Singera by pro případný posun kurzového závazku výše od 27 Kč k euru centrální banka musela vidět výrazný růst protiinflačních rizik, který v současné době hodnotí jako mírný. Rusnok uvedl, že „rizika příliš nízké inflace byly v závěru července méně zřetelné v porovnání s období před několika měsíci.

ČNB bude intervenovat nejméně do roku 2016, letos čeká vyšší růst ekonomiky

Bankovní rada ČNB zopakovala, že uvedený kurzový závazek považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit přílišnému posílení kurzu koruny pod úroveň 27 CZK/EUR svými intervencemi na devizovém trhu, tj. prodejem korun a nákupem cizích měn. Na slabší straně hladiny 27 CZK/EUR nechává ČNB kurz pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu. Koruna začátkem srpna oslabila až nad hranicí 28,00, kterou zdolala znovu tento týden, kdy stanovila nové 5leté minimum. Dnes koruna obchoduje vůči euru poblíž 27,84.

Slabší kurz koruny kompenzuje dezinflační tlaky spojené s možným ekonomickým zpomalením v západní Evropě a přebytkem nabídky potravin po sankcích uvalených ze strany Ruska, řekl Rusnok.

Koruna znovu padá přes 28,00 k euru, spekulanti testují ČNB, proběhla i „demonstrace“

To je rychlost, koruna prolomila vůči euru hranici 28,00

Skok zpět na původní kurz? Nepravděpodobné

Člen bankovní rady ČNB řekl, že není pravděpodobné, aby se kurz koruny po ukončení intervenčního režimu vrátil plně zpět na svou úroveň před intervencí. „Všeobecná cenová hladina se zvýšila, ačkoli pomaleji oproti našim předpokladům… nevidím ale žádný důvod, proč by měla koruna skokově posílit.“ Možnosti zastavení intervencí jsou dvě – ukončení režimu v jednom kroku a to plně transparentně vůči veřejnosti, nebo postupně, ČNB se ale zatím pro žádnou z možností nerozhodla, dodal Rusnok.

Míra inflace v české ekonomice se od začátku roku drží na nízkých úrovních, bezpečně pod středovým pásmem inflačního cíle v rozpětí 1 % až 3 %. V červenci rostly spotřebitelské ceny meziročně o 0,5 %, proti červnu stouply o 0,2 %. Podle nové prognózy ČNB by měla inflace ve třetím i čtvrtém čtvrtletí 2015 činit dvě procenta. Centrální banka letos očekává růst tuzemské ekonomiky o 2,9 %. Pro příští rok ovšem ČNB snížila odhad růstu HDP na tři procenta z 3,3 %. „Obávám se o udržitelnost růstového tempa… Nemohu vyloučit možnost další revize naší prognózy na rok 2015,“ podotkl Rusnok.

Ohlasy analytiků: Oslabení koruny kvůli kompetencím ČNB? Nesmysl

Newsletter