Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Rusnok oponuje Zemanovi: Slabší koruna přijetí eura nahrává

Oslabení koruny vyvolané Českou národní bankou nahrává plánům na zavedení eura, řekl člen bankovní rady ČNB a její pravděpodobný budoucí guvernér Jiří Rusnok. Centrálním bankéřům se totiž podařilo zbourat mýtus koruny jako stabilní a postupně posilující měny, řekl Rusnok v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny (LN). Podle prezidenta Miloše Zemana, který plánuje Rusnoka do čela centrální banky příští rok jmenovat, přitom zásah ČNB zavedení eura oddálil. 

Rusnok nesouhlasí se Zemanovým názorem, že plán ČNB držet korunu slabší fakticky vede k odkladu zavádění eura. „Myslím, že naopak vede k přiblížení se k euru,“ řekl. Intervence zahájené v listopadu 2013, kdy ještě Rusnok nebyl v bankovní radě, podle něj zbouraly mýtus české měny. „Byl to mýtus pevné, stabilní, pomalu, ale jistě posilující české koruny,“ uvedl. 

Mojmír Hampl: Euro není tématem pro českou ekonomiku

Rusnok připustil, že by si Zeman přál, aby politika oslabené koruny co nejdříve skončila. „To je sice možné, ale my jsme instituce, která se nemůže řídit tím, co preferují političtí představitelé,“ cituje Rusnoka deník. V rozhovoru pro DVTV minulý týden Rusnok zhodnotil rozhodnutí z listopadu 2013 jako správný, i když těžký krok. „Že bych intervence v budoucnu nepodpořil, jsem prezidentovi neslíbil,“ řekl Jiří Rusnok.

Zeman v minulosti uvedl, že v bankovní radě chce mít lidi podporující vstup ČR do eurozóny. Za nezávislost ČNB se následně postavili někteří politici a podnikatelé. 

Zeman: Intervence mohou ohrozit výhodné přijetí eura

Zeman včera pronesl, že Česko by při možném přijetí eura nemuselo kvůli intervenci ČNB přijímat společnou měnu v tak výhodném kurzu, jako se to povedlo Slovensku. Zeman intervence dlouhodobě kritizuje, označil je za ekonomicky neefektivní. ČR by podle prezidenta – čistě z technického hlediska – mohla euro přijmout do dvou až tří let.  

Podle Pavla Kysilky, generálního ředitele České spořitelny, by se ČR přijetím eura vyhnula stálé tendenci koruny k posilování. Pro otevřenou a exportně orientovanou ekonomiku, jíž ta tuzemská bezesporu je, by přijetí eura znamenalo určitou dlouhodobou podporu průmyslově-exportní orientaci. „Můžeme žít dlouhodobě s korunou a úspěšně, můžeme žít také dlouhodobě s eurem a úspěšně. Pro jednu i druhou variantu musíme vždy maximálně využít výhod a potlačit nevýhody té které varianty,“ řekl Kysilka v rozhovoru pro Roklen24.

ČNB proti posilující koruně zasáhla v listopadu 2013, aby zabránila deflaci, která by mohla oslabit hospodářský růst. Centrální banka chce korunu udržet slabší než 27 korun za euro minimálně do poloviny příštího roku.    

Guvernér Jiří Rusnok. Co čekat?

Schäuble by uvítal Česko v eurozóně

Newsletter