Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Rusnok: Pacient koruna se probouzí z narkózy. Zatím to vypadá skvěle

Bankovní rada se shodla, že došlo ke splnění podmínek pro udržitelné plnění inflačního cíle na 2 %, a proto není potřeba dalšího pokračování kurzového závazku, řekl během tiskové konference guvernér ČNB Jiří Rusnok. Korunu pak přirovnal k pacientovi probouzejícímu se z narkózy. Zatím to prý „vypadá skvěle“.

Samo ukončení kurzového závazku je dle Rusnokových slov krokem k postupnému zpřísňování měnové politiky. Banka v tuto chvíli očekává zvýšenou volatilitu kurzu, a to oběma směry, přičemž v případě nadměrných výkyvů je připravena na ně reagovat příslušnými měnověpolitickými nástroji.

Pravdou však je, že žádný závazný mandát v tomto směru nebyl nastaven ani diskutován a ani se s ním v dohledné budoucnosti nepočítá. Tolerance pásma „bolesti“ je dle Rusnokových slov široká. V tuto chvíli je tak potřeba si počkat, aby si koruna sama nalezla novou rovnováhu. Až poté je možné přemýšlet o případném dalším postupu.

Je to tu! ČNB ukončila intervence. Koruna ve výsledku zpevnila

V rámci toho padla během tiskové konference i zmínka o spekulaci, kterou do éteru prý vypustily některé londýnské subjekty, o tom, že ČNB již byla chvíli po exitu přítomna na trhu. Rusnok na to řekl, že přímou odpověď dát nemůže. Na druhou stranu, jak sám zmínil, banka má poměrně široké pásmo „bolesti“, ve kterém bude pohyb koruny pozorovat, což alespoň možnou odpověď naznačuje.

Vzhledem k tomu, že banka počítá s tím, že kurz koruny může i oslabit, padla otázka o následné kontrole tohoto vývoje, a to prostřednictvím zásahů na devizovém trhu či případně pomocí sazeb. Rusnok uvedl, že tyto možnosti rada zatím neprobírala.

A jaké budou možné hranice po-intervenčího vývoje kurzu? „Sám nevím,“ odpověděl Rusnok. „Nejsme na to teď zvyklí, sám to se zájmem pozoruji.“ Celkově lze však říci, že se pohyb české měny bude vyvíjet na základě makroekonomických fundamentů české ekonomiky, dodal bankéř.

Rusnok v tomto směru dále doporučil, aby lidé byli trpěliví. Koruna je dle jeho názoru pacient, který se probouzí z narkózy, a je tudíž potřeba ho pozorovat. „V tuto chvíli je možné všechno, rozkolísanost může být značná. Uvidíme, nepředbíhejme,“ řekl guvernér. Dodal však, že zatím „vypadá pacient skvěle.“

Rusnok zároveň neopomněl poukázat na to, že návrat k řízenému floatingu je návrat do režimu, ve kterém jsme se již dřív nacházeli. Doba kurzového závazku však není dobou temna, stále tedy platí, že v případě potřeby je možné ho opět obnovit.

Odpověď na otázku, jaké celkové výše dosáhly intervence od listopadu 2013 do dubna 2017, Rusnok nedodal. V rámci toho je dle bankéře potřeba si počkat na plán zveřejnění těchto údajů, který je jasně daný. V závěru pak upozornil, že použité peníze nebyly utraceny ani spotřebovány. Byly naopak investovány. ČNB za ně pořizuje kvalitní aktiva zemí, jejichž měny drží, a která nesou bance výnosy.

Po ukončení intervencí se tak pozornost zaměřuje na úrokové sazby, především na jejich možné navyšování. Rusnok řekl, že v tuto chvíli je těžké cokoliv předpovídat. Vše bude záležet na tom, jaký bude vývoj koruny, stejně tak i inflace, přičemž ve druhém případě nečeká guvernér žádné velké překvapení, spíše naopak jisté zpomalení.

Rusnok pak celkově zhodnotil kurzový závazek jako úspěšný, čemuž nejlépe odpovídá hned několik makroekonomických fundamentů. Bankéř zmínil vyjma inflace například i fakt, že česká ekonomika má nejnižší nezaměstnanost a nejvyšší zaměstnanost v Evropě. Stejně tak disponuje solidním přebytkem obchodní i platební bilance.

Newsletter