Rusnok, Powell, Yellenová. Jsou tu dny guvernérů

Česká měna včera oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám, výrazněji k dolaru. Vůči euru se přiblížila k úrovni 25,50 EURCZK. Na slova guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o úrokových sazbách nereagovala. Investoři bedlivě sledují americké centrální bankéře. Dnes promluví šéfka Fedu Janet Yellenová. Už včera se do hry dostal i Jerome Powell, kterého na post šéfa Fedu navrhuje americký prezident Donald Trump. Aktuálně se kurz koruny pohybuje na 25,46 EURCZK a 21,46 USDCZK. Dnešek je opět chudý na domácí data.

Šéf ČNB Rusnok na konferenci Výhled ekonomiky zmínil přehřívání české ekonomiky. Znovu konstatoval, že centrální bankéři chtějí pokračovat v normalizaci měnové politiky. Poznamenal také, že na přestřelení inflačního cíle po určitou dobu není nic špatného. 

Rusnok tak nedal najevo nic, co by alespoň naznačovalo, že by bankovní rada ČNB mohla k dalšímu zvýšení úrokových sazeb přistoupit ještě letos, a to na zasedání, které se koná 21. prosince. Řekl také, že on sám zatím neví, jak bude hlasovat.

„Do prosincového zasedání nás ještě čeká zveřejnění listopadové inflace, struktura růstu HDP a vývoj mezd za 3. čtvrtletí. Centrální bankéři se navíc mohou ještě více než dva týdny k měnově politickým otázkám vyjadřovat, než začne týdenní karanténa před zasedáním. Kurz koruny si tedy letos předvánočního klidu příliš neužije a napjatý zůstane až do hlasování 21. prosince. Naším hlavním scénářem zůstává, že centrální banka ponechá úrokové sazby v prosinci beze změny, příští rok však zvedne sazby celkem čtyřikrát,“ uvedla Jana Steckerová z Komerční banky.

Dolar včera posiloval a vůči euru a dostal se pod úroveň 1,19 EURUSD, odpoutal se tak od dvouměsíčních minim. Aktuálně je kurz na 1,1864 EURUSD. Do hry se včera opět dostalo geopolitické napětí na Korejském poloostrově. KLDR odpálila balistickou střelu, která dopadla do Japonského moře, a to do vod, které jsou součástí japonské výlučné ekonomické zóny. 

Investoři věnovali pozornost připomínkám budoucího šéfa Fedu Jeroma Powella, který vystoupil před bankovním výborem Senátní komise. Uvedl, že Fed by měl „rozhodně reagovat na jakoukoli novou ekonomickou krizi“. Bude tak zřejmě sledovat stejnou linii jako jeho předchůdci –  stávající šéfka Fedu Janet Yellenová a jejího předchůdce Ben Bernanke.

Z dat bude dnes zveřejněna německá inflace, index spotřebitelských cen by měl dle odhadů v říjnu růst o 1,7 procenta. Na druhé straně oceánu se dozvíme, jak se dařilo americké ekonomice ve 3. čtvrtletí, čeká se meziroční růst o 2,2 procenta.

Podle Steckerové by dnes z USA měly přicházet dobré zprávy. „Růst HDP za třetí čtvrtletí bude pravděpodobně revidován směrem nahoru, zatímco říjnové probíhající prodeje nemovitostí vykáží solidní růst. Pozadu ale nezůstane ani eurozóna. Listopadová spotřebitelská důvěra za celou eurozónu se zřejmě udrží na nejvyšší úrovni za posledních 17 let, přičemž německá inflace se zotaví z říjnového propadu,“ míní Steckerová.

Trh se později zaměří na vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové před kongresmany. 

Newsletter