Rusnok: Uvolnění koruny? Až inflace jistě zamíří k cíli

Česká národní banka dnes odkryje objem devizových intervencí, které za oslabení koruny k euru při hájení závazku 27,00 koruny k euru uskutečnila loni v listopadu. Pravděpodobný budoucí guvernér ČNB Jiří Rusnok vidí jako pravděpodobné pozdější ukončení kurzového závazku, zhruba počátkem roku 2017. Může ale dle něj být nutné vyčkat i na konec programu ECB v březnu roku 2017.

V rozhovoru pro týdeník Ekonom Jiří Rusnok řekl, že pro něj bude uvolnění koruny možné teprve při jistotě, že inflace v budoucnu zamíří nad stanovený 2% cíl ČNB. „V tuto chvíli se zdá, že se spíše zvýšila pravděpodobnost pozdějšího opouštění kurzového závazku, tedy zhruba na počátek roku 2017,“ přepisuje Rusnokova slova pro Ekonom server iHNed.cz „Abych měl jistotu, že střílím do cíle, budu radši, když mi měřidlo ukáže, že střílím trošku nad cíl,“ pokračuje.

ČNB: Růst ekonomiky je udržitelný. Intervence nejméně rok

V polovině prosince Bankovní rada ČNB zopakovala, že pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí se nachází okolo konce roku 2016. Samotná prognóza ČNB počítá s intervenčním režimem do konce roku 2016. Inflace totiž bude většinu příštího roku nízká a až v roce 2017 se bude pohybovat mírně nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB. Podle některých ekonomů ovšem může centrální banka prodloužit kurzový závazek až do jara 2017.

 

V červenci započnou personální změny v Bankovní radě ČNB. Odchází guvernér Miroslav Singer, mandát končí ekonomovi Kamilu Janáčkovi. V únoru roku 2017 jsou pak na řadě další dvě výměny.

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a následně její kurz držet poblíž hranice 27 EURCZK. Od té doby do konce loňského října ČNB intervenovala za zhruba 390 miliard korun. V listopadu 2013 nakoupila ČNB eura za zhruba 200 miliard korun. Další intervence přišla letos v červenci, kdy nakoupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu nakoupila za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. V říjnu centrální banka na trhu neintervenovala.

ČNB v prosinci opět intervenovala v miliardách korun

Newsletter