Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Růst 3,9 %. Americkou ekonomiku táhnou domácnosti i firmy

Největší ekonomika světa ve druhé čtvrtině roku rostla ještě rychleji, než ukazovala první revize rychlého odhadu. Odolnost amerického hospodářství posilují především otevřené peněženky spotřebitelů a lepšící se kondice stavebnictví.

Podle dnes zveřejněného upraveného údaje amerického ministerstva obchodu, rostl hrubý domácí produkt USA od dubna do června meziročním (anualizovaným) tempem 3,9 procenta. Jde o další příjemné překvapení – ekonomové v anketě Bloombergu očekávali potvrzení předchozího odhadu (první revize) na 3,7 procenta. Oproti prvnímu (bleskovému) odhadu, jenž hovořil pro růst HDP o 2,3 %, je dnešní číslo výrazně lepší. V období od ledna do března rostla americká ekonomika výrazně slabším 0,6procentním tempem.

Detailnější pohled na složky HDP ukazuje, že spotřeba domácností rostla 3,6procentním tempem (původní odhad 3,1 procenta). Jedná se o dvojnásobné tempo oproti první čtvrtině roku. Optimismus domácností vytváří kombinace solidní tvorby pracovních míst, levných paliv a sílícího trhu rezidenčních realit. Nákupy domácností jsou klíčovou složkou americké ekonomiky, jelikož tvoří zhruba 70 procent jejího ročního výkonu.

K lepšímu byl revidován také růst složek firemních investic a výstavby komerčních nemovitostí, a to na 5,2 procenta, respektive na 6,2 procenta. Investice do rezidenční výstavby vzrostly o 9,3 procenta.

Dnešní údaj o 3,9procentním růstu americké ekonomiky je finální, s možností zpětné revize až v celoročním měřítku v červenci příštího roku. Americký dolar po zveřejnění zprávy zpevňuje vůči euru o 0,3 % na 1,114 EURUSD

Příznivé údaje o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí podporují očekávání, že americká centrální banka (Fed) v letošním roce přikročí k prvním zvýšení úrokových sazeb za téměř deset let. Fed se nízkými úroky snaží podporovat hospodářský růst. Minulý týden ponechal základní sazbu beze změny na rekordním minimu nula až 0,25 procenta, a to kvůli známkám příliš slabého růstu světové ekonomiky a kvůli zvýšené nestabilitě na finančních trzích. Šéfka Fedu Janet Yellenová ale ve čtvrtek řekla, že stále je dost důvodů úroky zvýšit ještě do konce tohoto roku.

Dnešní údaje Michiganské univerzity nicméně ukázaly, že index spotřebitelské důvěry v USA v září klesl na téměř roční minimum 87,2 bodu ze srpnových 91,9 bodu.

Newsletter