Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Růst americké ekonomiky brzdí, zisky firem oslabil dolar

(Aktualizováno 14:54) Sázka na přehodnocení růstu americké ekonomiky směrem výš nevyšla. Poslední revize potvrdila 2,2% tempo růstu amerického HDP v loňské poslední čtvrtině roku proti očekávání +2,4 %, navíc statistika odhalila pokles firemních zisků. Americký dolar po zprávě mírně ztratil k euru, zisky si ale bere zpět.

Ve třetí čtvrtině loňského roku americká ekonomika rostla o dravých 5 procent v přepočtu na celý rok. Od poslední revize za 4Q se očekávalo lepší podrobné číslo proti odhadu, to ale nepřišlo. Pozitivní zprávou je rychlejší růst spotřeby a to o 4,4 procenta proti dříve odhadovanému 4,2% tempu. Negativní zprávou ale naopak je pokles firemních zisků, v posledním loňském čtvrtletí o 1,6 procenta. Silný dolar ukrojil zejména ze zisku nadnárodních firem.

Zisky po zdanění ve třetím, pro americkou ekonomiku dravém, čtvrtletí vzrostly o 4,7 %. Celý rok ale přináší pokles o 8,3 %, nejvýraznější od finanční krize roku 2008.

Čísla přidávají argument velmi holubičímu výhledu Fedu pro americkou ekonomiku z minulého týdne. Bez ohledu na první zvýšení sazeb ty neporostou rychle a dravě. 

Americké firmy ve 4Q vytvořily zásoby v objemu 80 miliard amerických dolarů, méně proti 88,4 mld. USD ve 3Q. Zásoby tak odebraly z růstu HDP desetinu procenta, předchozím odhadem bylo +0,1 %. Růst investic byl revidován dolů na 0,6 z 0,9 %. Růst osobní spotřeby je naopak nejrychlejší od první čtvrtiny roku 2006. 

V prvním čtvrtletí růstové tempo dál oslaboval silný kurz dolaru, který podkopával americký export, spolu se slabou poptávkou v Evropě a Asii. Silné spotřební výdaje navíc nasávají více dovozu, což prohloubí obchodní deficit, který snižuje hrubý domácí produkt. Analytici pode ankety Reuters odhadují v prvních třech měsících roku zpomalení růstu na 0,9 až 1,4 procenta. 

Inflace v USA zůstává nízká. Jádrový index bez zahrnutí kolísavých cen potravin a energií stoupl o 1,1 procenta, což bylo nejpomalejší tempo od druhého čtvrtletí 2013. 

Nízká míra inflace a vyhlídky dalšího zvolnění ekonomického růstu naznačují, že americká centrální banka (Fed) nebude spěchat se zvyšováním úrokových sazeb ze současných rekordních minim. Fed tento měsíc naznačil, že je připraven začít sazby zvyšovat, udělá to však, až bude přesvědčen o příznivém vývoji ekonomiky. 

Newsletter